Според доклад, публикуван днес, франкофонска Африка все повече презира бившата си колониална господарка Франция - политическа промяна, която понякога подбужда към насилие и е насърчавана от руски участници.
Докато лидерите, изправени пред собствените си политически неуспехи, използват постколониалните връзки като изкупителна жертва за проблемите на деня, широката общественост все повече възприема тези настроения, се казва в доклада на Френския институт за международни отношения (IFRI).
В Чад, Мали и неотдавна в Буркина Фасо избухнаха насилствени протести срещу френски фирми като енергийния гигант TotalEnergies или при пристигането на френски дипломати.
Мащабите на явлението надхвърлят "това, което сме виждали през предишните десетилетия" и може да "се утвърди за дълго време", заяви пред АФП Ален Антил, един от изследователите, които стоят зад доклада. Антифренските настроения са се засилили в резултат на "разочароващите икономически и политически траектории" на страните, каза той.
Според Антил на Франция се пада основната вина "за неразвитието на тези страни и за корупцията на техния елит" - аргумент, който също така помага на лидерите на страните да избягват отговорност.
Тази реторика е могла да разцъфне отчасти защото Франция е реагирала бавно, "намирайки се в пространството на отричането" до съвсем скоро, каза той.
Но проучването показва "връзка между руската пропагандна война и определени области на африканските социални мрежи".
Според Антил е безспорно, че в социалните мрежи се разпространява дезинформация, като например видеоклипове или снимки на френски войници, на които се вижда, че крадат злато или "се сдобряват с джихадисти".
"Очевидно е, че Русия играе своята роля, оказва влияние и финансира антифренски кампании", каза той.
Изследователят обаче предупреди да не се обвинява единствено руската пропаганда, като добави, че антифренските нагласи са силно повлияни и от военното присъствие на Франция и от политиките и финансирането на помощта за развитие.
Броят на френските войски във френскоговоряща Африка е намалял драстично от 30 000 в началото на 60-те години на миналия век до едва около 6100 днес, но усещането за намеса и контрол на Париж в региона остава, каза той.
През последната година Франция изтегли войските си от Буркина Фасо и Мали, след като властите дадоха ясно да се разбере, че френските сили, разположени за борба с ислямистките бунтове, вече не са добре дошли, тъй като в региона се засилва присъствието на руската наемническа групировка "Вагнер".
Докладът, в който са проучени вестници и социални медии от региона, не предлага препоръки за реакция на тази промяна.
Антил заяви, че френскоговорящите африкански държави трябва да бъдат "третирани като равни", а не да получават поучения на политическата сцена.
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство