27 Ноември, 2024

Анализатор: Русия и Путин трудно ще отмъстят на България за проукраинската й позиция

Анализатор: Русия  и Путин трудно ще отмъстят на България за проукраинската й позиция

Владимир Путин: снимка: БГНЕС

По думите на Александър Мусиенко Балканите винаги са били зона, в която Москва е искала да разширява своето влияние

Русия и режимът на Путин нямат много възможности и начини да отмъстят на България за ясната ѝ проукраинска позиция. Това заяви ръководителят на Центъра за военно-правни изследвания Александър Мусиенко в ефира на украинския телевизионния канал FREEDOM, цитиран от БГНЕС. 

По думите на Мусиенко това, с което могат да си отмъстят руснаците, няма да повлияе на ситуацията. Според него Москва може да изнудва страната ни с въпроси за газ, петрол, други въпроси за някакви инвестиции.

"Но е очевидно, че рисковете, които могат да възникнат от решението на българското правителство (за помощта за Украйна, — бел. ред.), бяха обсъдени. И както ми се струва, беше взето решение в посока Европа и САЩ. Защо? По-специално, поради икономическите перспективи. В крайна сметка е очевидно, че ползите от пълното сближаване с ЕС и инвестициите от ЕС, инвестициите от САЩ, и като цяло са повече от руските икономически интереси", обясни той.

Експертът припомни, че всъщност Балканите, като се започне от България и се стигне до Черна гора, винаги са били зона, в която Русия се е опитвала да разпространява влиянието си, особено икономическо.

Мусиенко посочи още, че руските бизнесмени са се опитали достатъчно да инвестират, да строят хотели и други съоръжения, да инвестират пари: 

"Но всичко това беше замразено след санкционните ограничения. Дори и от тези страни, които не са част от ЕС, например като Северна Македония, но те също замразиха по-специално строителството на хотел в Скопие, който беше построен с руски пари. Още повече в страните от Европейския съюз".

Така, според експертът, България вече е лишена от възможности, а Русия - от лостове за влияние. Мусиенко посочи, че това се дължи на цялостното решение на ЕС. 

"И специално България гласува за това решение. Следователно всички санкционни ограничения срещу руската икономика, които действат на консолидирана основа от ЕС, важат в частност и от страна на България. И затова, струва ми се, всички рискове са пресметнати, за да не измисли сега Кремъл как да промени ситуацията", обобщи той. 

Ръководителят на Центъра за военно-правни изследвания допълни, че България винаги е помагала на Украйна и "преди със 152 мм снаряди, мини и други оръжия, гориво и то в доста големи размери".

"Трябва да се разбере, че по принцип след пълномащабното нахлуване на руските войски за нас възникна въпросът, че докато не получим артилерия с калибър 155 mm от страните от НАТО и други оръжия, се нуждаем от подкрепа за нашите способности от калибри от съветски тип за онези видове оръжия, артилерия, които използвахме и продължаваме да използваме днес. И тогава на помощ се притече България, която от техните складове прехвърли достатъчна сума. Сега вероятно е трудно да се каже конкретно количествено, мисля, че с времето всичко ще стане известно", каза той.

Според експерта сега България реално се раздвижва и променя официалната си позиция.

"Виждаме, че вътрешнополитическата ситуация в страната относително се стабилизира, въпреки факта, че правителството и президентът имат различни виждания за войната. И знаем, че за съжаление изказванията на президента на България са меко казано неприемливи за нас. Това му каза и каза украинският президент Володимир Зеленски по време на посещение в София. Каза му го директно в очите. Но виждаме, че правителството следва проевропейски, прозападен курс", обясни Мусиенко.

Според него в бъдеще може да се говори не само за прехвърляне на бронетранспортьори и други видове въоръжение.

"Но може да се предвиди, че можем да говорим и за създаване на съвместно производство на калибри, снаряди и други боеприпаси и оръжия, от които се нуждаем, както виждаме днес, с такива страни като Чехия, Словакия, в бъдеще Полша. Следователно това е изпълнение на съвместни проекти. Така че всичко това наистина е много важно", обобщи Александър Мусиенко.
Сподели:
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство

В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.