1 Декември, 2024

Според евродоклад Русия иска свят, разделен на сфери на влияние

Според евродоклад Русия иска свят, разделен на сфери на влияние

Ако ЕС не присъства на Западните Балкани, то оставяме една геополитическа черна дупка

"Отношението към Русия е станало по-лошо, отколкото преди 10 г. В момента Русия не харесва състоянието, което е установено след Студената война и отношенията с нея трябва да се разглеждат в този контекст. Европа не е разделена във възгледите спрямо Русия както преди 10 г. Русия се класифицира като недемократична страна и страна с проблеми". Това заяви Кадри Лийк, старши анализатор в Европейски съвет за външна политика в доклада "Одит на силата в отношенията между ЕС - Русия", съобщава НюзБГ.

По повод санкциите срещу Русия, Лийк цитира проучване, според което хората казват, че те могат да се премахнат, ако се изпълни Минското споразумение. Няма дебат по отношение на санкциите, стана ясно още от думите й. Тя припомни, че Франция и Германия имат различни визии за Русия, други страни също търпят трансформации на позициите си, така че ще има промяна.

"Русия трябва да се разгледа в дълбочина, да се дискутира това какво Европа иска от Русия. По отношение на енергийната политика Европа е постигнала успех и Русия вече не може да я разделя". Москва иска да се върне към свят, в който има сфери на влияние, смята Лийк. Тя заяви, че Кремъл е очаквал приятелство с Тръмп, което ще преразпредели света на сфери на влияние. "Оказало се, че Тръмп може да им е приятел, но Тръмп не им е дал решение в Украйна. ЕС не се е сринал, както се е очаквало, така че Русия отново се завръща към Европа".

По думите на Лийк Русия се намесва в Европа, за да ерозира либералния консенсус. Затова и тя поддържа крайно десни партии в Европа.
"Информационната война на Русия е дело на отделни институции, това не е дело, обмислено и координирано. Има руска намеса в изборите в САЩ, но не това е довело до победа на Тръмп на власт", пише в доклада.

Според анализа Русия също не е виновна за Брекзит, а основният производител на жълти новини във Великобритания е просто жълтата преса.

По време на изслушването на доклада евродепутатът Андрей Ковачев се включи в дискусията като обяви, че трябва да се мисли как ЕС отговаря на предизвикателствата. "По отношение на санкциите трябва да се реши дали не трябва да се започне нов диалог с Русия". Той припомни, че в ЕС има звено, което прави анализ на пропагандата в съюза и в частност тази от Русия. "Трябва на всяка дезинформация бързо да се отговори", категоричен беше Ковачев.

"За страната ни има опорни точки, които се ползват срещу санкциите, като тази колко вредят те на износа ни". Ковачев подчерта, че това не е вярно, защото производителите ни са намерили други пазари. "За да има диалог трябва да има желание и от двете страни. ЕС винаги е искал Русия като съсед, като предвидим свой партньор", заяви още евродепутатът.

По отношение на санкциите се посочва, че има разделение между Севера и Юга в ЕС. Страните от Севера са много по-твърди, а страните от Юга са по-колебливи. Има обаче страни като Испания, които след случая с Каталуния са се преместили към Севера.

"Ако ЕС не присъства на Западните Балкани, то оставяме една геополитическа черна дупка, в която други сили да използват всички инструменти, за да увеличат своето влияние.
От България зависи да убеди европейските партньори, че Западните Балкани са много важни".

За разширяване на ЕС със страни, като Армения, Молдова и Украйна няма съгласие от страните от Източното партньорство, докато за Западните Балкани не е така.
По отношение на използване на "мека сила" от страна на Русия, беше посочен проектът Южен поток, който у нас струва 3 пъти повече, отколкото подобен проект в европейските страни.

"Русия трябва да приеме факта, че страни като Украйна са независими и не могат да бъдат в нейната сфера на влияние, а ролята на ЕС е да демократизира Украйна през следващите години".

В заключение Кадри Лийк обясни, че "Русия иска да ни каже, че светът отново трябва да е разделен на сфери на влияние. Всяка страна обаче трябва да решава сама къде ще бъде. В 21-и век със сила не може да се реши коя държава къде да е и нещо повече, да има промяна на границите".

Според проучване в България хората посочват като опасност, на първо място, мигрантите, а на последно - руската агресия.

Сподели:
Парламентарната задача има решения - ето какви са те...

Парламентарната задача има решения - ето какви са те...

Коалицията не е сватба, нито оброк за вечна вярност - тя е съгласие за постигане на конкретни цели в определен срок от време

ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ

ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ

Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство

Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет

Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет

Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов