Десетки политици от страни-членки на ЕС са включени в списъка с лица за издирване, съставен от руското министерство на вътрешните работи, съобщава изданието Медиазона.
Списъкът значително е нараснал, след като в редица страни от Източна Европа започна премахването на съветски паметници, обозначаващи имперските претенции на Русия към тези държави.
За първи път в историята Москва обяви за издирване държавен лидер на друга страна – става дума за премиера на Естония Кая Калас, която се изказа за премахване на съветските паметници. Наред с нея в списъка фигурира и държавният секретар на страната Таймар Петеркоп.
Освен това за издирване са обявени на 59 депутати от 68-местния Сейм на Латвия. Става дума за парламентаристите, които подкрепиха решението за прекратяване на договора с Русия за опазване на мемориалите.
Под прицела на Кремъл попадат земеделският министър на Латвия Армандс Краузе, министърът на финансите Арвил Ашераденс, правосъдният министър Инесе Либиня-Егнере – и тримата са били депутати при гласуването по въпроса за паметниците през 2022 г.
Политици от съседна Литва също са сред издирваните.
В списъка е министърът на културата на страната Симонас Кайрис. Шестима депутати от градския съвет на столицата Вилнюс също са включени в него след демонтажа на паметника на съветската армия в литовската столица.
Същото важи за кмета на Клайпеда Арвидас Вайтку – в този град през юли 2022 г. е демонтиран мемориалът на съветските войници, Руските власти издирват и заместник на Вайтку, и 13 членове на градския съвет, както и служители, и двама историци, подкрепили премахването на съветските паметници — общо 25 души.
Вероятно поради същата причина Русия издирва кмета на полския Валбжих – Роман Шелемея, директора на полския Институт за националната памет Карол Навроцки и заместник-министъра на държавните активи на Полша Карол Рабенду.
В списъка са включени и кметове, и членове на градските съвети на украинските градове Луцк и Ровно.
Няма данни да са обявени за издирване български политици.
Руските власти издирват общо над 96 хиляди души по наказателни дела, средтях фигурират най-малко 7 българи. Сред тях са журналистът Христо Грозев и Иван Калчев-Глиги, който се присъедини към украинската армия в битката ѝ срещу окупатора Русия.
Превод Faktor.bg
Още от Свят
Ядрената катастрофа в Гренландия: Геополитическо напрежение между САЩ и Дания от времето на Студената война
Катастрофата край Туле остава една от най-значимите ядрени аварии във времето на Студената война, която показва колко крехки могат да бъдат съюзническите отношения при разкриването на военни тайни
Италия отваря очи: Мелони ли е троянският кон на Доналд Тръмп в ЕС?
Италианският премиер се опитва да успокои топката, като настоява за „разумен“ европодход към митата на Тръмп, след като лидерът на ЕК заяви, че Брюксел трябва да има реципрочен отговор към САЩ
Минерали срещу дълг: Какво съдържа новата сделка на САЩ за ресурсите на Украйна
Анализаторите отбелязаха, че много от детайлите на споразумението са неприемливи за Киев, а подкрепата за Украйна не е в дневния ред на администрацията на Тръмп