27 Ноември, 2024

Русия, която се заканваше да замрази Европа, попадна в леден капан

Русия, която се заканваше да замрази Европа, попадна в леден капан

Предприятията за комунални услуги имат системни проблеми, властта демонстрира неспособност да се справи с тях

Жителите на подмосковния град Климовск (в Подолския микрорайон), където вече трети ден температурите са минус 20 градуса, нямат достъп до парно и топла вода поради пробив в отоплителна мрежа от котелната централа на завода за патрони „Климовски“ на 4 януари тази година. Жителите публикуват онлайн снимки на спукани батерии и тръби в апартаменти и коридори, от които става видно, че очевидно не може да се говори за отстраняване на последствията от аварията в близко бъдеще. Най-вероятно предприятията за комуналните услуги не са извършили източване на водата от системата, тъй като не получили за това зелена светлина от областния управител Андрей Воробьов, който няколко дни е изчезнал напълно от публичното пространство. Според слухове Воробьов  празнувал новогодишните празници извън Русия.

По думите на вицегубернатора на региона Евгений Хромушин властите в Московска област „са в пълно неведение" относно ситуацията с топлоснабдяването в жилищата в Климовск, тъй като "не беше въведена в единна система за управление на топлоснабдяването за целия Московски регион". 

Трудно може да се повярва на подобно твърдение, тъй като съобщенията за замръзнали апартаменти, които се виждат на снимките, се разпространяваха като вирус в  социалните мрежи. Хромушин твърди, че от аварията са засегнати 179 къщи, като едва в 45 жилища е въстановено топлоподаването към сутринта на 7 януари.

Въпреки факта, че поради липса на отопление в жилищни сгради в част от микрорайон Климовск, на 5 януари в Подолск беше въведено извънредно положение, регионалните власти игнорират случващото се - точно както руските държавни чиновници, които отговарят за жилищно-комуналните услуги в страната. Губернаторът Андрей Воробьов не реагира дори на коментарите на собствената си страница, където дълго време не се споменаваше нищо за въпросните аварии. На 4 януари губернаторът излезе с  публикация със заглавие „Мечтите на децата се сбъднаха с традиционното „Дърво на желанията“, а на 6 януари публикува пост за това как е отишъл да поздрави семейството на „героя на Северния военен окръг“. ”Ние замръзваме! Обърнете ни внимание! Трети ден сме без парно и топла вода!”, му пишат жителите на Подолск в коментарите към неговия текст. Към тях се присъединиха и жители на Звенигород, Красногорск, Сергиев, Посад и други подмосковски градове. От сутринта на 7 януари жителите, останали без парно, се отопляват с огньове по улиците.

За авариите Воробьов споменава едва на 7 януари, като едва на четвъртия ден обещава да отвори временен пункт за бедстващите граждани.

Отопляемите жилища очевидно не са достатъчни за почти тридесет хиляди души, които са без отопление. Той нариче самата ситуация "трудна", но не обяснява своета отсъствие от мястото на сериозната авария в продължение на няколко дни. В същото време губернаторът на Московска област поиска от Руския следствен комитет да се намеси в преодоляването на ситуацията, като включи  частната котелна централа в Климовск, въвеждайки я в експлоатация като общинско предприятие, което по-скоро означава разпореждане с чуждо имущество, отколкото да бъдат намерени и наказани виновните за аварията. Защото реално аварията е станала във ведомствена котелна централа, като са били повредени общинските топлофикационни мрежи, чийто обслужващ персонал не е посмял да предприеме никакви действия без да има споразумение с ръководството.

Контекст
Критичното състояние на руските жилищно-комунални услуги трябва да се разглеждат като част от една по-обща системна криза в Русия. Инфраструктурата, която повече или по-малко може да съществува в условия на нормална експлоатация, излиза от строя при най-малкото отклонение от нейния нормален режим на функциониране. Замръзналите жилища в района на Москва са логично продължение на  многоседмичните прекъсвания на тока в Дагестан, които предизвикаха множество улични протести това лято. Властите не само не бяха подготвени да стабилизират енергийната система, но и не успяха да я създадат нормална комуникация с жителите, които заляха с протести улиците след като седмици прекараха на температури над 40 градуса, без климатици, хладилници и т.н.

За подобна криза в медицинските услуги говори  факта, че жителите на Белгород, пострадали от украински обстрели, бяха пращани в Москва със специален полет на Министерството на извънредните ситуации: оказва се, че в голям областен център на първа линия няма достатъчно медицинска инфраструктура, способна да осигури помощ на жертвите от военния конфликт в Украйна.

Изчезването на губернатора Андрей Воробьов за няколко дни също добре илюстрира отношението на властите към обикновените руснаци и пълната им неспособност да работят в екстремни условия. В извънредна ситуация те просто изчезват от информационното пространство, надявайки се, че ситуацията ще се разреши от самосебе си. Този алгоритъм е зададен от президента Владимир Путин още от времето, когато потъна подводницата Курск и е приет от много руски официални лица.

Справка
Тезата за „замръзваща Европа“ редовно се споменава от руските власти, които заплашваха да блокират Запада като спре газа в случай на неизпълнение на политическите искания на Кремъл. Често звучеше тезата за пълната енергийна зависимост на Европа от руските доставки, спомената в канала на Дмитрий Медведев в Telegram: например през август 2022 г. той обеща да увеличи цената на газа за европейските потребители до 5000 евро за 1 хил. куб. м.; компанията Газпром през септември 2022 г. пусна видео към песента на Юрий Визбор „И ще има голяма зима“, в който човек с надпис „Газпром“ на униформата си спира газовия кран, след което започва „ледниковият период“ за европейските градове (като илюстрация на „замръзващата Европа“ бяха показани кадри от Красноярск).

Интересно е, че за семейния клан на самия губернатор Воробьов не е непознато как трябва да се реагира при спешни ситуации. Бащата на настоящия губернатор на Москва, заместник-председателят на Съвета на федерацията Юрий Воробьов не само живееше в една квартира с настоящия министър на отбраната Сергей Шойгу в Красноярск, но и работеха в съседни офиси на Красноярския областен комитет на КПСС, откъдето и двамата се преместиха в Министерството на извънредните ситуации.

- Шойгу е министър, а по-старият Воробьов е първи заместник. Самият Шойгу, след като е работил за кратко като губернатор на Московска област, буквално „наследява“ позицията на сина на своя партньор. Братът на Андрей – Максим.

Воробьов, който ръководи семейния бизнес, групата „Руско море“, е бизнес партньор на най-богатия приятел на руския президент Генадий Тимченко, който купи дял от „Руско море“ за 50 милиона долара. Всичко това прави Андрей Воробьов практически непотопяема фигура, без значение какви бедствия са причинени на региона. Най-вероятно и сега отговорни за извънредната ситуация ще бъдат следващите „шест“ от градската администрация или собствениците на котелната централа.

Превод: Faktor.bg

Сподели:
The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо

Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия

„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление