28 Ноември, 2024

Русия може да се присъедини към Турция в сблъсъка за Източното Средиземноморие

Русия може да се присъедини към Турция в сблъсъка за Източното Средиземноморие

Материал на турското издание Haberturk

С началото на операциите на сеизмичния кораб „Оручи Рейс“ в Източното Средиземноморие, за „Синята родина“ (турска доктрина за установяване на контрол върху моретата обрграждащи страната /недопускане да бъде затворена на континента – бел. ред.) настъпи нова ера. Гърция вдигна шум, но този път ситуацията е много по-различна от възникналата при намесата на Германия след миналото издаване на навигационен телекс (НАВТЕКС). Турция показа жест на добра воля, направи избор в полза на преговорите, докато Гърция, напротив, избягваше преговори и подписа споразумение с Египет. Така Анкара наклони везните в спора в наша полза, но въпреки това все още не е ясно коя от силите ще бъде на турска страна и каква позиция ще заеме изобщо, пише турското издание Haberturk в материал, представен от Агенция "Фокус" без редакторска намеса.

Франция имаше много причини да реагира първа в полза на Гърция. Страните от Европейския съюз (ЕС), особено Германия, също са наясно със сериозността на ситуацията, но Америка и Русия, които преди това се състезаваха помежду си в Средиземноморието, все още не са показали някакъв ясен подход. Например, къде ще бъде Русия в споровете за Средиземноморието? Няма я и Великобритания, която заема 3% от територията на Кипър! Какво мислят Русия и Великобритания за това, че Франция е първата, която излезе на терена?

В последните години увеличилата присъствието си в Сирия Русия засили значително флота си в Източното Средиземноморие в противовес на САЩ. Ако някога в Турция се говореше, че излизането на Русия в топлите море и установяването на присъствието й в Средиземно говоре би създало опасна ситуация, то напоследък започнахме да си задаваме въпроса: „А не може ли това да е балансиращ фактор?“

Фактите са следните. Зад антитурския фронт в Източното Средиземноморие седят САЩ. Как трябва да интерпретираме съюзничеството в НАТО в светлината на това. Зад дуета на гърците и гръцките киприоти на заден план стоят нашите съюзници и те създават ситуация на свършен факт в зоната на юрисдикция на Турция.

От друга страна фактът, че кипърските гърци се отдалечиха от Русия през последните години и сега напълно разчитат на САЩ, а САЩ открито ги подкрепят срещу Турция, показва формирането на нови баланси в Средиземноморието. Каква роля ще играе Русия в развиващата се ситуация, при положение, че Москва неведнъж е предупреждавала гръцката администрация в Кипър и е реагирала на американско-френското влияние на острова? Чия страна ще заеме Русия в тези спорове, предвид военноморските й сили в Тартус, самолетите и системите за противовъздушна отбрана на авиационната база Хмеймим в Сирия, както и контрола й над бойното поле в Либия? Интересите на Русия до голяма степен съвпадат с интересите на Турция. Възможен ли е съюз?

Например, ако Русия признае (т.нар.) Турска република Северен Кипър, до каква степен ще се променят балансите в Източното Средиземноморие? Може ли Русия да предприеме такава стъпка на фона на влошаването на отношенията си с гръцката администрация на Южен Кипър напоследък? Известно е, че Русия е сериозно загрижена от подкрепата на САЩ за „партньорство в областта на сигурността и енергетиката“ в Източното Средиземноморие, както и от премахването на оръжейното ембарго върху кипърските гърци. Може ли фактът, че руските военни кораби, като част от тези събития, да спрат да влизат в кипърските пристанища за попълване на доставките, да подтикне Русия да предприеме действия?

В края на краищата, защо да не започнем да гледаме на събитията в Източното Средиземноморие през тази гледна точка в дните, когато Турция и Русия се готвят да започнат преговори за Либия.

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство