Руското посолство у нас отново излезе с критики срещу България, че не опазва руските и съветски паметници. И този път Москва манипулативно поставя всички паметници под един знаменател, в това число и на посветените от османско иго. В случая българската нетърпимост е насочена към монументи, прославяща червената армия, какъвто е паметника на съветската армия в центъра на София, която за България е окупатор, а не освободител.
Днес стана ясно, че Русия е изпратила нота в МВнР след като на 31 март Паметника на съветската армия в София, известен сред софиянци като МОЧА, бе залят с червена боя. Това се разбира от публикация на фейсбук страницата на руското посолство у нас от тази сутрин.
Вижте пълния текст, който отново се позовава на коментар на официалния представител на МВнР на Русия М.В.Захарова относно оскверняването на паметника на Съветската армия в София.
"На 31 март т.г вандали отново оскверниха паметника на Съветската армия в центъра на българската столица. Този паметник вече беше сериозно повреден през февруари т.г. Очевидно е, че тази атака е свързана с кощунствената инициатива за демонтирането на монумента, издигната наскоро от група прозападни партии в градския законодателен орган.Посолството на Русия в София изпрати нота до МВнР на България, в която се изразява изключителна загриженост от продължаващото оскверняване на паметници на общата история на Русия и България. В същата нота се подчертава необходимостта българските власти да проведат задълбочено разследване на всички подобни инциденти, да изправят извършителите пред правосъдието и да предотвратят подобни престъпни действия в бъдеще.
Изискваме от българската страна изпълнение на разпоредбите относно опазването на военните мемориали и паметниците на културата, които са закрепени в Договора за приятелски отношения и сътрудничество между Руската Федерация и Република България от 4 август 1992 г. и Споразумението между Правителството на Руската Федерация и Правителството на Република България за сътрудничество в областта на културата, образованието и науката от 19 април 1993 г.
Това са международни правни задължения на България, които трябва да се спазват, да не говорим за очевидната морална страна на въпроса. Всъщност те са откровено и съзнателно игнорирани в рамките на агресивната русофобска идеология, възприета от страните от НАТО и ЕС.
В същото време виждаме реакцията на подобни инциденти от онази част от българското общество, която грижливо пази историческата памет и собствените си традиции и почита подвига на освободителите. Обикновени граждани, политически и неправителствени структури застават в защита на паметниците, защото разбират, че с това днес пазят и себе си. Те за своя сметка осигуряват ремонта им, връщат им достоен вид. Надяваме се, че ще успеят да отстоят своите убеждения и нашите общи светини."
Още от Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант
Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.
The New Yorker: Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия
Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор