Съвсем скоро - след около 6-7 години, Русия ще разполага с транспортна система, с която да изпраща космонавти на пилотирани полети в орбита около Луната. За това ще се използват познатите от десетилетия кораби "Союз", монтирани върху ракетата от ново поколение "Ангара". Това заяви пред журналисти ръководителят на "Роскосмос" - бившият руски вицепремиер Дмитрий Рогозин, съобщава "Дневник".
Според него изчисленията за такъв вариант без нов модел космически кораб са на инженери от ракетно-космическата корпорация "Енергия".
Рогозин напомни, че в момента единствено Русия разполага с технология да изпрати хора в Космоса. "САЩ планират експедиции, но нямат материална част, ние имаме материална част, но не планираме самостоятелни експедиции. Ако те създадат своя транспортна система, ще разберат, че е невъзможно самостоятелно да летиш до лунна орбита без резервна система. "Роскосмос" има възможност да лети още сега."
Той сподели още, че държавната компания не бърза да вземе решение за програма за "усвояване на окололунното пространство, а в бъдеще - и дълбокия Космос". Предпочитаме ситуацията на неопределеност, за да разкрием реалните намерения на партньорите ни, допълва Рогозин.
Първият старт на ракета "Ангара" е през 2014 г., а вторият трябва да се състои от космодрума в Плесецк, който е под командването на министерството на отбраната. Проектът включва три вариант - леката "Ангара-1.2", средната "Ангара-А3" и тежката "Ангара-А5"
Центърът "Хруничев", където се произвеждат тези ракети, сключи тази година договор за 12 от тежките "Ангара". Следващият полет на "Ангара-А5" е планиран за 2019 г., а до 2027 г. за обновяване на орбиталната система на Русия ще са необходими поне 27 такива ракети.
Към 2023-2024 г. в Омск трябва да е готово серийно производство на модули за "Ангара". Тежката ракета е способна да извежда в орбита до 38 тона полезен товар.
Още от Свят
Франция: Без червени линии в подкрепата за Украйна
"Всеки път, когато руската армия напредва с един квадратен километър, заплахата се приближава с един квадратен километър към Европа“
Сиярто в Истанбул: Унгария няма да остане без газ благодарение на Турски поток
Споразумението за транзит на природен газ през Украйна изтича през следващата година
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"