3 Май, 2026

Кремъл отстрани Борис Надеждин от президентските избори

Кремъл отстрани Борис Надеждин от президентските избори

Борис Надеждин, снимка: ЕРА/БГНЕС

Руската ЦИК обяви за невалидни 9000 от събраните 100 000 подписа в негова подкрепа

"ЦИК (Централната избирателна комисия) отказа да регистрира кандидатурата ми за поста президент на Руската федерация“, написа в социалните мрежи Борис Надеждин, който е известен с критиките си срещу войната на Путин в Украйна.

На 8 февруари ЦИК съобщи, че е открила "нередности" в над 9000 от общо над 100 000 подписа в подкрепа на Надеждин - това число е три пъти по-голямо от допустимите 5% грешки, предаде АФП.

Миналата седмица заместник-председателят на ЦИК Николай Булаев заяви, че е открил 11 "мъртви души" сред повече от 100 000 подписа в подкрепа на Надеждин.

Надеждин води кампания, организирана в последния момент, за да бъде включен в бюлетината за изборите - хиляди руснаци стояха с часове на студа, за да сложат подписа си в негова подкрепа.

В предизборния си манифест той заяви, че Путин е направил фатална грешка, като е започнал войната в Украйна.

"Путин вижда света от миналото и завлича Русия в миналото", казва критикът на Кремъл.

Надеждин заяви, че ще оспори решението на комисията пред върховния съд на страната.

"Не съм съгласен с решението на ЦИК. Участието в президентските избори през 2024 г. е най-важното политическо решение в живота ми." - отбеляза той. 

Никой не очакваше, че 60-годишният Надеждин ще спечели, дори и да му бъде позволено да участва, предвид пълното господство и контрол на Путин върху държавата. Но кампанията му привлече вниманието на хората заради откритото му противопоставяне на войната срещу Украйна.

Много поддръжници признаха, че въпреки че в миналото той е имал връзки с правителството, те не са имали друг кандидат, който да изрази недоволството им от войната.

Той получи подкрепа и от съюзниците на Алексей Навални, повечето от които бяха изпратени в затвора или прогонени от Русия./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Мерц: САЩ са централни за НАТО въпреки различията в мненията

Канцлерът отговори с "няма връзка" на въпроса дали плановете на САЩ да намалят военното си присъствие в Германия имат нещо общо със спора между двамата лидери относно стратегията на Белия дом в Иран

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Al Jazeera: Иран е предложил на САЩ триетапен план за прекратяване на войната

Той включва задължение за ненападение, включително от страна на Израел, за да се гарантира, че конфликтът няма да бъде подновен.

Решението на Тръмп да изтегли 5000 американски военни от Германия шашна НАТО

Решението на Тръмп да изтегли 5000 американски военни от Германия шашна НАТО

Решението на Доналд Тръмп да изтегли 5000 американски военнослужещи от Германия не просто изненада съюзниците – то се превърна в пореден симптом на задълбочаващия се разлом между САЩ и Европа, който все по-осезаемо разклаща основите на НАТО.