27 Декември, 2025

Русия засилва газовия шантаж - Путин подписа указ за пълен контрол над "Сахалин-2"

Русия засилва газовия шантаж - Путин подписа указ за пълен контрол над "Сахалин-2"

Владимир Путин

Ходът на Русия добавя усложнения към и без това сложния процес за компаниите, които излизат от проекта

Президентът Владимир Путин повиши залозите в икономическа война със Запада, като подписа указ за изземване на пълния контрол върху газовия и петролен проект Сахалин-2 в Далечния изток на Русия, съобщава агенция Ройтерс. Това е ход, който може да изтласка Shell и японските инвеститори.

Указът създава нова фирма, която да поеме всички права и задължения на Sakhalin Energy Investment Co, в която Shell и две японски търговски компании Mitsui и Mitsubishi притежават малко под 50%.

Указът от пет страници, който следва западните санкции, наложени на Москва заради нахлуването й в Украйна, показва, че Кремъл сега ще реши дали чуждестранните партньори могат да останат.

Държавният Газпром вече има дял от 50% плюс една акция в Сахалин-2, което представлява около 4% от световния втечнен природен газ. Този ход може да разстрои и без това стеснения пазар и да повиши рисковете пред западните компании, които все още са в Русия.

"Указът на Русия ефективно експроприира чужди дялове в Sakhalin Energy Investment Company, отбелязвайки по-нататъшна ескалация на продължаващото напрежение", каза Луси Кълън, главен анализатор от консултантската компания Wood Mackenzie.

Много западни фирми вече са събрали багажа, докато други казаха, че ще напуснат, но ходът на Путин добавя усложнения към и без това сложния процес за онези, които търсят изход. Москва подготвя закон, който се очаква да бъде приет скоро, за да позволи на държавата да конфискува активи на западни фирми, които решат да си тръгнат.

Shell, която вече отписа стойността на всички свои руски активи, даде ясно да се разбере преди месеци, че възнамерява да напусне Сахалин-2 и преговаря с потенциални купувачи. Източници по-рано казаха, че компанията смята, че има риск Русия да национализира чуждестранни активи. Енергийният гигант заяви в петък, че оценява последиците от руския указ.
Сподели:

Коментари (0)

 Тръмп: Настроен съм оптимистично за сключване на мирно споразумение по време на визитата на Зеленски в  Мар-а-Лаго

Тръмп: Настроен съм оптимистично за сключване на мирно споразумение по време на визитата на Зеленски в Мар-а-Лаго

Той отново заяви, че е уредил осем войни, но призна, че войната между Русия и Украйна е най-сложната от всички.

 Средновековният манастир „Свети Йоан Предтеча“ – центърът на християнството в Източните Родопи

Средновековният манастир „Свети Йоан Предтеча“ – центърът на християнството в Източните Родопи

Археолозите констатират, че това е бил епископски манастир, създаден през ХІІІ век. В него са открити пет епископски гробници. Според някои учени в една от тези гробници се намират останките на патриарх Евтимий Търновски

Загина командирът на руския доброволчески корпус

Загина командирът на руския доброволчески корпус

Той бе обвинен от ФСБ за "опит за убийство" на Константин Малофеев, основател на телевизионния канал "Царьград