11 Февруари, 2026

Руска пропаганда: САЩ и Европа прокарват идеята за силова операция в Донбас

Руска пропаганда: САЩ и Европа прокарват идеята за силова операция в Донбас

Европейските и американските партньори на Русия прокарват идеята за силова операция за „налагане на мир“ в Донбас чрез международна военногражданска администрация. Това се казва в разпространен коментар от Министерството на външните работи на Руската федерация в навечерието на срещата в Берлин на първите дипломати на страните от „нормандската четворка“ – Германия, Франция, Украйна и Русия, предава EA Daily, цитиран от "Фокус".

Основна тема на дискусиите в германската столица ще стане „комплекс от мерки по изпълнението на Минските споразумения“ от 12 февруари 2015 г., а също договореностите, достигнати в хода на срещите на ниво „нормандски формат“ – от 2 октомври 2015 г. в Париж и от 19 октомври 2016 г. в Берлин. Участниците ще обсъдят ситуацията в зоната на конфликта и изпълнението на поетите военни, икономически, социални и хуманитарни задължения. 
„Събитията от последно време показват, че киевските власти нямат намерение да изпълняват Минските задължения, грубо извъртат логиката и последователността им, изкуствено свързвайки готовността си да напреднат по политически път с пълната военна капитулация на Донбас, контрола на границата с Русия“, констатират във външнополитическото ведомство в Москва, същевременно подчертавайки, че ситуацията в Източна Украйна се изостря. 

„Що се отнася до присъствието на ООН в Донбас, както е известно, през септември 2017 г. Русия внесе в Съвета за сигурност на ООН съответната резолюция. Въпреки това до този момент не сме получили писмен отговор на този документ. Вместо това нашите европейски и американски партньори прокарват идеята за силова операция за „налагане на мир“, установен в региона до провеждане на местни избори, чрез международна военногражданска администрация. Подобни предложения, в разрез с Минските споразумения, са отхвърлени от Донецк и Луганск. Всички форми на международна помощ за решаване на вътрешната украинска криза, включително от ООН, трябва да се основават на съгласието на самите страни в конфликта - Киев и Донбас", подчертават от руското министерството на външните работи.

На 11 юни първият дипломат на Москва Сергей Лавров ще участва в среща на външните министри от „нормандския формат“, която ще се състои в Берлин по инициатива на ръководителя на германската дипломация Хайко Маас. 

Сподели:

Коментари (0)

Колумбийският президент съобщи, че е избегнал атентат - след месеци на предупреждения за заговор

Колумбийският президент съобщи, че е избегнал атентат - след месеци на предупреждения за заговор

„Насочихме се към открито море за четири часа и отидох на друго място, за да не бъда убит“

Украйна в ЕС през 2027 година - мисията е възможна, пет стъпки

Украйна в ЕС през 2027 година - мисията е възможна, пет стъпки

ЕС подготвя безпрецедентен план, който може да даде на Украйна частично членство в блока още догодина, докато Брюксел се опитва да укрепи позицията на страната в Европа и да я отдалечи от Москва, според 10 официални лица и дипломати

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Министърът на търговията на САЩ: Обядвах на острова на Джефри Епстийн, но не съм имал по-близки отношения с него

Американски законодатели настояват Лътник да напусне кабинета на президента Доналд Тръмп, след като документи, разсекретени от Министерството на правосъдието, противоречат на по-ранните му твърдения,