Появяват се все повече доказателства за това, че наборници и мобилизирани войници са принуждавани да подписват договори с армията, за което говорят юристи.
Руските опозиционни медии, след като анализираха репортажи за руската армия , стигнаха до заключението, че за властите е станало по-трудно да набират войници по договор. Вероятно те нямат време да набират "нова работна сила", предвид загубите. Това се казва в публикация на канала „We Can Explain“ .
Журналисти отбелязаха, че руският диктатор Владимир Путин и неговият близък сътрудник Дмитрий Медведев са се разминали с различни данни. Медведев заяви, че 210 000 войници по договор са се присъединили към армията през първата половина на 2025 г., което е до 35 000 души на месец. Преди това Путин заяви, че всеки месец в армията се присъединяват до 60 000 души. Ако думите на Путин бяха верни, тогава руската армия щеше да се е увеличила с 360 000 души през първата половина на годината.
Отбелязва се, че това е само едно от доказателствата за проблеми с набирането на персонал и недостиг на войници на фронта. Намаляването на темпа на набиране на войници по договор се доказва от намаляването на разходите във федералния бюджет, което беше отбелязано от журналисти .
Има и други косвени признаци, по които може да се прецени за недостига на хора на фронта. Появяват се все повече доказателства за това, че наборници и мобилизирани войници са принуждавани да подписват договори с армията, за което говорят юристи. Подобни доклади могат да бъдат намерени и в руски пропагандисти. В същото време официалните плащания за подписани договори с армията вече са увеличени в няколко региона, включително Новосибирск, Кемерово, Тула и редица други.
Опозиционни руски медии писаха , че дезертьорите са спрели да бъдат арестувани. Те веднага биват зачислявани като щурмоваци. Различни блогъри също пишат за недостига на хора. Дори тези, които подкрепят войната.
Как Русия хвърля хора на фронтовата линия
Очакванията на Путин за лятната настъпателна кампания не се оправдават, казва военният наблюдател Денис Попович. Според него руснаците продължават да се бият, изпращайки жива сила напред - това е или така наречената тактика „месна атака“, или опити за пробив с малки пехотни групи. Подобна тактика не може да даде резултати, тъй като окупаторите са посрещнати с голям брой дронове.
В същото време е изчислено, че средната продължителност на живота на руски щурмов войник е 2-3 дни . Когато изпращат войници на щурм, те дори не получават хранителни запаси и вода. Според началника на щаба на 4-ти батальон „Сила на свободата“ от бригада „Рубеж“ Николай Гриценко, войниците имат само това, което вземат със себе си - бутилка вода, консерва храна, бисквитки, 2 гранати и боезапас. Няма логистика за доставка на провизии.
Още от Свят
Унгария предприе нов курс в европейската си политика, с цел размразяване на парите от ЕС
Будапеща подготвя законодателен пакет от мерки за борба с корупцията, който да отпуши европейските средства за Унгария, замразени по времето на Орбан
Техеран чертае нов ред в Залива: Ормузкият проток остава под ирански контрол
Ормузкият проток никога няма да се върне към състоянието си отпреди войната и ще бъде управляван от Ислямската република Иран в съответствие с международното право, категоричен е председателят на иранския парламент
Как подкрепата за Тръмп се превърна „отровен подарък“ за европейските националистически лидери
В продължение на години националистически лидери из целия континент възприемаха одобрението на американския президент като доказателство, че техните идеи придобиват международно влияние, но историята се оказа различна