26 Ноември, 2024

Руска "дедоларизация" на фона на срив на рублата

Руска "дедоларизация" на фона на срив на рублата

Руската централна банка е прехвърлила активи за над $100 млрд. в евро, юани и йени

Руската централна банка обяви за половин година географската и валутна структура на резервите си и данните сочат, че златновалутните резерви на институцията за пръв път от много години са предимно в евро, а не в долари, пише РБК.

Освен това само за второто тримесечие активи за над 100 млрд. долара са обменени в евро, юани и йени. Резервите в долари за този период са намалели със 100 млрд. (и сега са около 100 млрд.). Тези в евро са се увеличили със стойност, еквивалентна на 44 млрд. долара (до 102 млрд. долара), а тези в юани - с 23 млрд. долара (до 67 млрд. долара). В резервите в йени няма промяна (стойността им остава равна на 20.6 млрд. долара).

През април и май Русия осъществи безпрецедентна разпродажба на държавни облигации на САЩ и за два месеца се избави от ценни книжа за 81 млрд. долара и тази сума е включена в сметките. Решението, което стана известно от данни на американското министерство на финансите, бе взето след санкциите срещу руските милиардери Олег Дерипаска и Виктор Векселберг. Тогава РБК отбелязва, че Кремъл и правителството разглеждат различни сценарии на санкциите и дори възможността за изключване на Русия от международната банкова система SWIFT.

Николай Трошин, експерт от Центъра за икономически изследвания към института РИСИ (оглавяван до 2017 г. от известния в България Леонид Решетников), твърди, че това е застраховка срещу заплахите, свързани с действия на американския Федерален резерв и "конфликтната" политика на САЩ, застрашаваща "стабилността" на валутата. От друга страна, руският президент Владимир Путин многократно е заявявал, че Русия е принудена да предприеме "дедоларизация" заради санкциите и събитията на финансовите пазари миналата година.

Русия говори за "дедоларизация" от началото на лятото на фона на срив на курса на рублата, която освен на цените на петрола реагира и на очакването на нови санкции срещу страната. По темата наскоро говориха финансовият министър Антон Силуанов и икономическият Максим Орешкин. Според тях Русия може да пострада, ако САЩ въведат нови санкции и блокират руски сметки в американски банки и така се окажат засегнати и резерви в долари, пише онлайн изданието "Лента.ру", цитирано от "Дневник". Самият Путин коментира за пръв път темата на срещата в Йоханесбург.

Сподели:
ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

ООН документира 376 случая на сексуално насилие  на агресорите в Украйна

Цифрата включва 262 мъже, повечето от които са били измъчвани в плен на окупираните територии или в Русия, 104 жени, както и деца - 10 момичета и 2 момчета, сочи доклад.

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Белият дом официално разреши атаки с ATACMS срещу Русия

Смята се, че това е първото официално потвърждение

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

НАТО обсъжда възможността за превантивни високоточни удари по руска територия

Умното нещо, което трябва да направим, е да не чакаме Русия да нанесе удар