9 Януари, 2026

Руски дронове атакуваха петролна база на азербайджанската компания SOCAR в Одеска област

Руски дронове атакуваха петролна база на азербайджанската компания SOCAR в Одеска област

Снимка: архив

SOCAR управлява около 60 бензиностанции в цяла Украйна.

Руска атака с дронове срещу южната Одеска област на Украйна е повредила петролна база, собственост на азербайджанската държавна петролна компания SOCAR, съобщи БНР с позоваване на агенция Ройтерс, която цитира два източника от енергийната индустрия.

Единият от източниците допълва, че при атаката са ранени четирима души.

"Няколко дрона удариха петролната база на азербайджанската компания SOCAR през тази нощ. Щетите са трудни за оценка в този момент. Няколко души са ранени."

SOCAR управлява около 60 бензиностанции в цяла Украйна, отбелязва Ройтерс.

Инфраструктурата и енергийните съоръжения на Украйна често са обект на нападения от руските военни, които през последните месеци засилиха атаките си с дронове и ракети срещу украински градове и населени места, отдалечени от фронтовата линия.

По-рано пред тази седмица Русия порази газопомпена станция в Одеска област, използвана за внос на втечнен природен газ (LNG) от САЩ и Азербайджан. Атаката имаше за цел да подкопае подготовката за зимата, съобщиха украински официални лица.

През юли Украйна за първи път изтегли малък пробен обем азербайджански газ по Трансбалканския маршрут и обяви планове за значително увеличаване на вноса на синьо гориво от азербайджанската енергийна компания SOCAR.

Междувременно азербайджанският президент Илхам Алиев замина за Вашингтон, където се очаква да подпише първоначално мирно споразумение с Армения, постигнато с посредничеството на САЩ. Това вероятно ще стане време на среща с президента на САЩ Доналд Тръмп.

Сподели:

Коментари (0)

Ген. Алексъс Гринкъуич на фона на казуса с Гренландия: НАТО далеч не е в криза

Ген. Алексъс Гринкъуич на фона на казуса с Гренландия: НАТО далеч не е в криза

В интервю за в. "Ню Йорк таймс", Доналд Тръмп призна, че може би трябва да избира между запазването на целостта на НАТО и контрола над датската територия.

Калас: Иранският народ се бори за бъдеще, властите в Иран се страхуват от протестите

Калас: Иранският народ се бори за бъдеще, властите в Иран се страхуват от протестите

„Кадрите от Техеран разкриват непропорционална и твърда реакция от страна на силите за сигурност.“

Мелони: Дойде времето ЕС да говори с Русия - но да го прави с един глас

Мелони: Дойде времето ЕС да говори с Русия - но да го прави с един глас

"Ако допуснем грешката да решим, от една страна, да възстановим комуникацията с Русия, а от друга - да действаме разпръснато, ще направим услуга на Путин."