След клетвената церемония на беларуския президент Александър Лукашенко привържениците на опозицията в страната организират "народна инаугурация" на Светлана Тихановска - бившия му съперник на изборите за държавен глава от 9 август, пише в. "Известия".
Руският всекидневник припомня продължаващите масови протести в Беларус срещу непризнатото от опозицията преизбиране на Лукашенко, управляващ страната от 26 години, и по-специално демонстрациите след встъпването му в длъжност в сряда в Минск. Протестиращите настояват за "нови, честни избори", оставка на Лукашенко, освобождаване на политзатворниците и съд за участниците в полицейското насилие на митингите, предава БТА.
За първи път от средата на август спецполицаите минаха тези дни в Минск към "тактика на побои", налагайки с палки дори хора, вече повалени на земята. Използваха и водни оръдия с боядисана вода за маркиране на демонстрантите, пише изданието въз основа на видеозаписи и свидетелства на очевидци. Вътрешното министерство обяснило, че "протестите добили агресивен характер".
Основният протест се очаква в неделя. Опозиционният Телеграм канал Нехта призовава демонстрантите да проведат "народна инаугурация" на Светлана Тихановска, обявила се за фактически победител в изборите, като излязат със снимки и плакати в нейна подкрепа, посочва "Известия".
Според експерти, говорили пред вестника, конфронтацията между силовите структури и демонстрантите още не е минала в остра фаза. Междувременно ЕС, САЩ и ред други страни официално заявиха, че не признават Лукашенко за президент на Беларус. Но това не означава, че политическите изявления ще бъдат последвани от реални санкции, смята беларуският политолог Евгений Прейгерман. Протестът скоро ще стихне, защото стъпките на Вашингтон и на Брюксел не представляват реален натиск върху Минск и само ще го подтикнат към по-тясно сътрудничество с Москва, смята руският анализатор Владимир Евсеев.
Щом Западът не признава Лукашенко, трябва да скъса дипломатическите си отношения с Беларус и да отзове своите посланици, но това не е в негов интерес - западната "стратегия винаги е била и ще бъде дългосрочна", отбелязва пред в. "Свободная преса" Вячеслав Тетьокин - главният политически съветник на руския комунистически лидер Генадий Зюганов.
"В центъра на Европа Беларус граничи с важни за Запада страни. Геополитическото й значение остава без промяна. Дори когато наричаха Лукашенко "последния диктатор в Европа", там не скъсваха връзките с Минск. И това са просто приказки на вятъра. Те ще се мъчат и занапред да разклатят Беларус, да я изтръгнат от крайно тясната й връзка с Русия. Признанието на Запада няма значение за Лукашенко. Той търси признание от своя народ и от главните си съюзници - Русия и Китай. А с тях всичко е наред", разсъждава наблюдателят.
Непризнанието на Запада поставя Лукашенко в юридически неопределено състояние от гледна точка на международното право, коментират експерти за в. "Независимая газета".
Всички форми на взаимодействие между Беларус и Запада може да бъдат преразгледани всеки момент. Защото страните от ЕС могат вече по свое желание да признават или не всяко решение на беларуската държава. Най-вероятно Минск ще изгуби възможността да взема заеми на европейските финансови пазари. Това ще създаде сериозни проблеми за икономиката на страната, смятат цитираните специалисти.
За Русия е от първостепенно значение как новият международен статут на Лукашенко ще се отрази на отношенията й с Беларус. Официален Минск получи щедър руски кредит от 1,5 милиарда долара. Шансовете той да бъде компенсиран с беларуски активи обаче днес изглеждат призрачни. Дори да се намери в Беларус нещо интересно за руския бизнес, всичко ще опре до въпроса за легитимността на държавното й ръководство, изтъква енергийният експерт Константин Симонов.
"Беларуската "улица" ще вземе да довърши Лукашенко и някоя "условна Тихановска" ще дойде на власт в Беларус. Каква е гаранцията, че няма да бъдат поставени под съмнение сделките, сключени от непризнатия от Запада президент?" - пояснява Симонов.
Положението на Лукашенко прави малко вероятно създаването на единна държава, обединяваща Беларус и Русия - тя просто няма да получи международно признание, а Кремъл ще сметне за опасно да се обедини с една страна, обхваната от вълнения, отбелязва московският политолог Александър Тевдой-Бурмули.
"Русия има все по-малък интерес да погълне Беларус" и Кремъл не бърза да поздрави Лукашенко по случай встъпването му в длъжност. Това е лош знак за беларуския лидер. "Лукашенко не може да запази завинаги сегашния си статут. Необходим е някакъв финал. Без него Лукашенко е висяща политическа фигура", заключава коментаторът.
Свят
Руски енергиен експерт: Власт на някоя "условна Тихановска" може да постави под съмнение сделките ни
Светлана Тихановская
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства