Вчерашното решение на Европейския съд за правата на човека (ЕСПЧ) потвърждава, че арестите на руския опозиционер Алексей Навални са имали политически характер. Същевременно то отразява общата неадекватност на днешното руско законодателство за масовите акции, пише "Ведомости".
Голямата камара на ЕСПЧ преразгледа предишно решение по искове на Навални, като призна, че е бил арестуван в Русия не само незаконно, но и със "скрит политически мотив". Според магистратите в два от случаите руските власти са имали за цел "всъщност да задушат политическия плурализъм", предава БТА. "Това е крайно важно решение" не само за руския политик, но "в перспектива и за всички, които излизат на митинг и дежурно рискуват да бъдат наказани за това. Русия е готова да плаща обезщетения, но едва ли е готова да се откаже от практиката да разпръсва фактически всякакви протести, камо ли системно да променя репресивното си законодателство", констатира изданието.
Голямата камара в лицето на 17-членен състав, оглавяван от председателя на ЕСПЧ Гуидо Раймонди, съзря "определена картина" в поредицата от седем ареста на руския опозиционер. Според магистратите предлозите за тези арести "са ставали все по-неправдоподобни", отбелязва "Комерсант".
ЕСПЧ призна, че властите са реагирали все по-сурово не само на поведението на Навални като "лидер на опозицията", но по-суров е ставал и подходът им към "публичните обществени събирания с политически характер". Съдът отбеляза, че в руското законодателство липсват гаранции, ограничаващи възможността за "намеса на властите в мирни неразрешени събрания по тяхно усмотрение", допълва всекидневникът.
По повод подобни прецеденти юристът правозащитник Кирил Коротеев изтъква, че изпълнението на решенията на ЕСПЧ ще приключи, едва "когато хората с различни политически възгледи ще могат свободно да ги изразят без риск да се озоват в затвора или да изгубят половин заплата заради глоби".
Печатът цитира уверение на руското правосъдно министерство, че властите ще изплатят на Навални в срок обезщетенията, постановени от ЕСПЧ. Магистратите задължиха Русия да изплати на Навални като ищец 50 000 евро обезщетения за морални вреди, 1025 евро обезщетения за материални вреди и 12 653 евро за покриване на съдебни разноски.↵Според анализатора Алексей Филипов, цитиран от "Политическая Россия", за решението на европейските магистрати няма "никакво разумно обяснение". Онлайн изданието нарича ЕСПЧ "ангажирана структура, произнасяща решения целенасочено срещу Русия".
В случая с Навални "ЕСПЧ потъпква всички правосъдни норми и произнася решения с политически мотиви", заявява руският електронен в. "Лайф". Според новинарския сайт "Ню информ" ЕСПЧ е удовлетворил исковете на Навални главно като обикновен участник в протести, а не като техен лидер и организатор на митинги срещу властта. Това е "фиаско за видеоблогъра", твърди порталът.
Политологът Антон Бредихин прави извода, че "Европа вече се е замислила дали има нужда от такъв проект като Навални.Трябва ли той да бъде подкрепян и лансиран, имат ли САЩ нужда от това? Или все пак трябва да се търсят нови лица, които ще са по-ефективни "мениджъри", а не само блогъри за младежта?"
Алексей Навални
Решението на ЕСПЧ отразява общата неадекватност на днешното руско законодателство за масовите акции
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства