24 Ноември, 2024

Руски съд удължи ареста на американски репортер, обвинен в шпионаж

Руски съд удължи ареста на американски репортер, обвинен в шпионаж

Не е насрочена дата за съдебния процес, а Белият дом нарече обвиненията срещу Евън Гершкович "смешни"

Руски съд отхвърли във вторник жалбата на американския репортер, Евън Гершкович, срещу удължаването на предварителния му арест, по обвиненията в шпионаж, които той отрича.

Репортерът на "Уолстрийт джърнъл" бе задържан от Федералната служба за сигурност (ФСБ) на 29 март в уралския град Екатеринбург по обвинение в шпионаж, което носи до 20 години затвор.

Адвокатът на Гершкович обжалва първоначалното решение - постоянен арест. След закрито заседание на московския градски съд съдия Юрий Пасюнин заяви: "Обжалването остава без удовлетворение"

На журналистите беше позволено да заснемат Гершкович преди изслушването в присъствието на офицери от ФСБ, някои от които с маски. Беше им позволено също да чуят и решението на съда чрез видеовръзка.

Съдебното решение постановява задържане на Гершкович в ареста поне до 30 ноември. Не е насрочена дата за съдебния процес.

Евън Гершкович е първият американски журналист, задържан по шпионски обвинения в Русия след Студената война. Външният министър Сергей Лавров заяви пред САЩ, че е бил хванат на местопрестъплението, докато се е опитвал да се сдобие с военни тайни, но Москва не е оповестила публично нито едно от предполагаемите доказателства срещу него.

Белият дом нарече обвиненията "смешни", а президентът Джо Байдън заяви, че задържането на Гершкович е "напълно незаконно". "Джърнъл", както и семейството на репортера, отричат обвиненията и призовават за незабавното му освобождаване.

Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.