Калин Манолов, Фейсбук
В четвъртък вечер, 30 юни 2022, в хронлогията на скъсване на дипломатическите отношения с Русия в централните новини на бТВ, бе "пропуснато" първото скъсване през 1886 и много срамежливо бе споменато второто през 1915. Няма как това да бъде обяснено с журналистически непрофесионализъм или пестене на време. (Макар че и в гугъл не е лесно и бързо да се открие информация за тези бурни събития, познайте защо). Беше напълно съзнателен опит да се скрият най-нелицеприятните за Русия периоди на отношенията ѝ с България, не случайно наречени „Българската криза“ (1886), и „Добруджанската кампания“ (1915).
Българската криза започва от Съединението през 1885 и „завършва“ през февруари 1887 с екзекутирането на офицерите, организирили втори (!!!) русофилски метеж в рамките на две години.
Първият опит за преврат избухва на 9 август 1886 г., и е организиран от група офицери-русофили начело с майор Груев, капитан Бендерев, капитан Димитриев. С помощта на юнкерите от Военното училище, Князът е изведен през нощта от двореца и принуден да подпише своята абдикация. Превратът е организиран и извършен под прякото ръководство на руските дипломатически агенти в България. След като офицерите-русофили свалят княза и го извеждат от страната, сформират временно коалиционно правителство с министър-председател митрополит Климент и министър на вътрешните работи Драган Цанков.
Председателят на Народното събрание Стефан Стамболов, който тогава е в Търново, се обявява против преврата, мобилизира своите привърженици и организира съпротива срещу новоназначеното нелигитимно правителство.
Стамболов се свързва с командира на пловдивския гарнизон
подполковник Сава Муткуров, веднага го провъзгласява за главнокомандващ на войските в цялото княжество, и му заповядва да организира контрапреврат с поверените му военни части. За контрапреврата са спечелени и гарнизоните в Пазарджик, Хасково, Стара Загора, Търново, Ловеч, Видин. На 11 август Стамболов излиза с Прокламация срещу преврата. Ден по-късно той обявява княжеско наместничество в състав: Ст. Стамболов, П.Р. Славейков, д-р Г. Странски.
България е пред гражданска война. Кръвопролитието в България е избегнато благодарение на Петко Каравелов. Той се обявява против преврата, но смята, че щом княза веднъж е напуснал пределите на страната, няма нужда да се връща обратно. На 12 август 1886 е назначено регентство в състав П. Каравелов, Ст. Стамболов, м-р Никифоров. Същият ден е назначено и ново правителство начело с Каравелов.
Междувременно шест полка от южнобългарските гарнизони се насочват срещу превратаджиите в София. Част от съзаклятниците бягат, някои са арестувани, а за да се избегне въоръжения сблъсък, Струмският и Артилерийският полк са изтеглени от София. На 16 август 1886 княз Батенберг издава “Прокламация до българския народ“ с която назначава княжеско наместничество. На 20 август 1886 руският император не одобрява неговото връщане в България. На 26 август 1886 г.
Батенберг доброволно абдикира
Две седмици по-късно в София пристига нов руски дипломатически агент - генерал-майор Каулбарс, на когото е възложено да въведе ред в страната и да принуди българското правителство да изпълнява взетите в Петербург решения. Два дни след пристигането си окървавилият Полското въстание 1863-1864 руски барон се заема с налагане на ред по типичния за него начин. Той връчва на правителството нота с искания да се отложат изборите за Велико народно събрание, да се вдигне военното положение и да се освободят всички задържани след преврата на 9 август.
Стамболов отменя военното положение, но провежда изборите за ново ВНС, чиято задача е да избере нов княз. На 1 октомври 1886 ген. Каулбарс уведомява правителството с нота, че Русия смята Великото народно събрание за незаконно. На 13 октомври във варненското пристанище пристигат два руски военни кораба. На 6 ноември 1886 тази Каулбарс скъсва дипломатическите отношения на Русия с България, използвайки като претекст инцидент със служител на руското консулство в Пловдив.
Въпреки оръдейните аргументи, на 29 октомври 1886 Великото народно събрание отхвърля руския кандидат Николай Мингрели и избира за български княз принц Валдемар Датски. Баща му, крал Кристиян IX обаче отклонява поканата.
Българската криза продължава
Русия готви нов преврат. На 16-19 февруари 1887 избухват русофилски офицерски бунтове в Силистра и Русе, начело с майор Ат. Узунов, майор Олимпи Панов, майор Д. Филов, кап. Кръстев. Бунтовете са потушени бързо, на 22 февруари 1887 военнополеви съд осъжда на смърт участниците в тях и ги екзекутира.
-
На 25 юни (7 юли) 1887 г. свиканото в Търново III ВНС избира принц Фердинанд Сакс-Кобург-Готски за български княз. Русия обявява и този избор за незаконен. Признава го едва 10 години по-късно, когато император Александър Трети умира, а Фердинанд покръства новородения си син, престолонаследникът Борис, в православието.
На 2 февруари 1896 дипломатическите отношения с Русия са възстановени. До 1915, когато по време на „Добруджанската кампания на Трета Българска армия’’ конницата на ген.Колев разбива руските войски. Това не е локална война между двете страни, а част от Първата световна война, в която България и Русия са на различни страни. Но и това не е случайно: направената в началото на войната декларация на Русия, че
руската империя трябва да владее над Цариград и Дарданелите
и да превърне по този начин Черно море в руско море, се тълкува като непрекрита заплаха България отново да стане руски васал. През лятото на 1915 руският посланик Алексей Савински в София с парите на френския предприемач Деклозиер се опитва да изкупи не само житната реколта у нас, но и да подкупи политическия ни елит, с цел страната ни насилствено да мине на страната на Антантата. Опитът се проваля.
През септември 1915 Русия прекъсва дипломатическите отношения с България. Руската дипломация официално заплашва България с ,,унищожение’’ заради някаква нейна предполагаема недоказана ‘’вина’’ и ‘’измяна’’ към славянството и православието.
За да накаже България за ,,измяната’’, през 1915-1917 Русия води истинска морска война срещу България. На 14.10.1915, Петковден, Русия бомбардира Варна. Бомбардировката е санкционирана лично от император Николай II. 3 крайцера, 3 броненосеца, 6 миноносеца и 5 помощни плавателни съда обстрелват Варна в продължение на час и 7 минути. Оттеглят се, когато две германски подводници атакуват руските кораби с няколко торпеда и улучват един от линейните кораби. На 13.12.1916, Андреевден, който е и патронен празник на руския флот, руски кораби почти изравняват Балчик със земята и убиват доста негови жители. Православните ни „братя“ ни бомбардират на православни празници!
Ще бъдат ли коментирани някога тези две дати в българска „голяма медия“? Или всички собственици, главни редактори и водещи, са „четирихилядници“ ?
Още от България
Божидар Божанов: Сега се разбързаха от ГЕРБ да питат КС за Пеевски
Когато страната е зациклила заради влиянието на Делян Пеевски - депутатите на Борисов нямат бърза работа
Анастасов: Вчера се разигра прокремълски сценарий – премиер Силви Кирилов, вътрешен министър – Бойко Рашков
ПП-ДБ развенчаха мита, че са проевропейска партия, защото се колаборират с ИТН, Възраждане, АСП на Доган, които са открито проруски партии
Актуализацията на Бюджета на София обсъждат днес общинските съветници
Предвидени са общо над 250 проектопредложения, за които Столична община ще разпредели рекорден бюджет в размер на 5,3 млн. лева