Русия не представя двамата солунски братя Кирил и Методий като руснаци и не отрича приноса на България. Това каза за БГНЕС ръководителят на направление "Обществена дипломация" в Руския културно-информационен център Константин Пеев, коментирайки създалото се напрежение покрай изложбата в РКИЦ - "Началото на руската писменост", по повод 24 май и твърдението, че светите братя са разпространили писмеността там.
"Първото честване на Кирил и Методий е в Русия през 1863 г. Второто честване се явява първо в България през 1868 г. в Пловдив. До ден днешен в цяла Русия делото на Кирил и Методий се отбелязва с изключителна почит и уважение. През 1900 г. България направи дарение на пълното копие на паметника на Кирил и Методий в Мурманск", обясни Пеев.
Той отрече обвинението, че двамата братя се представят като реформатори в изложбата и потвърждава, че те са създатели на славянската азбука. Въпреки това на един от надписите пише: "Cвeти Кирил, пo прoзвищe Филocoф (827-869) и нeгoвият брaт Мeтoдий Мoрaвcки - рoдeни в гръцкия грaд Coлун, cъздaтeли нa църкoвнocлaвянcкия eзик, първи рaзпрocтрaнитeли нa грaмoтнocттa и прocвeтaтa в Руcия".
"2018 г. на връх Шипка патриарх Кирил произнесе знакови думи, че ако я нямаше България и българския народ, които ни дадоха просветата, науката и православието, от тези земи нямаше да бъдем свидетели на днешна Русия. Това е такова огромно признание за България, за предците, за онова мощно, изключително присъствие и дан пред световната култура, която ние не сме чували от такава висота", посочи той.
Пеев не може да си обясни защо се е създало това напрежение около експозицията, която ще може да се види и в понеделник.
"Ние също сме изненадани", заяви представителят на РКИЦ и добави, че българ за , дошли да видят изложбата, предложили да я приберат, но той не вижда причина за това и покани всеки, който иска да я види, да заповяда и сам да прецени доколко появилите се твърдения са верни.
"Има истина, има история, и никой не може да я промени", категоричен е Пеев и добавя, че казаното днес от президента Румен Радев пред паметника на Св. Св. Кирил и Методий - че България е дала на Русия писмеността, е абсолютно вярно.
По-рано днес президентът Радев заяви изложбата в РКИЦ: "Коментирах историческата роля на българската азбука още миналата година от трибуната на Петербургския икономически форум в присъствието на президентите Владимир Путин и Си Дзинпин, на хиляди делегати и хиляди журналисти от цял свят: От България Русия получи своята писменост. От нашите, българските земи, в Русия дойде и християнството, и старобългарският църковно-славянски език", каза Радев и призова по-често са се обръщаме към науката и историята.
Константин Пеев. Снимка: БГНЕС
Ние също сме изненадани, заяви ръководителят на "Обществена дипломация"
Фактор Фактор
Още от Общество
Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.
Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси
Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата
Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът
Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство
Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов