„Умората на обществото е причината за стагнацията на рейтингите. На практика всички просто се опитват да оцелеят“, коментира тези резултати московският политически анализатор Андрей Колесников
На фона на влошаващата се икономическа ситуация и все по-строгите ограничения върху интернет в Русия, доверието на руснаците към диктатора Владимир Путин е спаднало до най-ниското си ниво от началото на пълномащабното нахлуване в Украйна. Това пише Bloomberg, позовавайки се на данни от социологическо проучване, проведено от иначе сравнително лоялния към Кремъл център ВЦИОМ в края на миналата седмица.
Така за една седмица делът на хората, които се доверяват на руския лидер, е спаднал от 76,7% до 75%, а нивото на одобрение на дейността му е намаляло от 72% до 70,1%. Както отбелязва Bloomberg, това все още е много висок показател в сравнение с демократичните лидери, но и за двата показателя това е най-ниското ниво от 20 февруари 2022 г.
Проучването също показва, че 20,1% от анкетираните изразяват недоверие към Путин, а 18,3% заявяват, че не одобряват дейността му. И при двата показателя това са най-високите стойности за целия период на пълномащабната война.
Освен това Bloomberg припомня, че в началото на март уж независимият „Левада-център“ е публикувал свое изследване, според което 67% от руснаците искат мирни преговори.
„Умората на обществото е причината за стагнацията на рейтингите. На практика всички просто се опитват да оцелеят“, коментира тези резултати московският политически анализатор Андрей Колесников.
Ситуацията в Русия: последни новини
Както писа УНИАН, руските власти вече официално признаха началото на икономически спад: след рязко забавяне на растежа през 2025 г. до около 1%, прогнозата за 2026 г. беше понижена до 1,3%, но дори този показател може да се окаже недостижим.
Допълнително ситуацията се влошава от структурни проблеми в индустрията – повечето отрасли показват спад в производството, включително добивът на природни ресурси, металургията и дори хранително-вкусовата промишленост.
Икономическият натиск се засилва и заради последиците от вътрешните ограничения: по-специално, мащабните прекъсвания на интернет могат да струват на руския бизнес до 12 милиарда долара дневни загуби, което пряко показва негативното влияние на държавната политика за контрол над населението.
Още от Свят
Пожар на гръцкия остров Сирос, властите инструктираха жителите на застрашен район да се евакуират
Хората са насочени към столицата на острова Ермуполи
Туск за напрежението между полски и украински политици: Стратегическа грешка, вреди и на двете страни
Пезешкиан: Иран няма да създава атомна бомба, но ще обогатяваме уран
"Ние няма да се откажем от нашето право да обогатяваме уран и те ще бъдат принудени да го приемат“