Тук няма такива опашки пред ваксинационните пунктове и надпреварата за ваксини срещу COVID, както другаде по света. Руснаците се отнасят скептично към ваксинацията, тъй като изпитват недоверие към продукта и властите, които го създадоха, съобщава БТА.
На Червения площад жителите на Москва могат да се ваксинират безплатно и без предварително записване на час в луксозния универсален магазин ГУМ, както и в много други търговски центрове и паркове. Въпреки това на тези места няма желаещи да се ваксинират.
Това е руският парадокс: през август миналата година президентът Владимир Путин тържествено обяви появата на първата ваксина "Спутник V". Ефективността й бе призната впоследствие от авторитетното медицинско издание "Лансет", както и от голям брой страни.
Според скорошно проучване на независимия институт "Левада" над 60 процента от анкетираните руснаци не възнамеряват да се имунизират.
В центъра на Москва можете да срещнете много хора, които са взели такова решение.
Наталия Евтушенко, 55-годишна учителка по йога и пенсиониран здравен работник, признава, че "без съмнение вирусът може сериозно да засегне една слаба имунна система". Тя самата е прекарала "тежка" форма на COVID.
"Ваксината обаче (...) е чужда субстанция, която тялото може да отхвърли и резултатът може да е още по-лош", казва Евтушенко.
Давлатмо Кадамшоева, 23-годишна студентка по международни отношения, смята, че е нужно много повече време от една година, за да бъде доказана напълно ефективността на една ваксина.
"Кой знае дали (ваксината) работи", пита Дмитрий Ионов, 20-годишен студент по информатика, който предпочита да е сигурен "сто процента", преди да се ваксинира.
След месеци на плаха ваксинационна кампания и отмяна на повечето от коронавирусните ограничения властите са опасяват, че има риск скоро да се сблъскат с нова вълна на заразявания с COVID.
"Имайте предвид, че руската ваксина е най-надеждната и най-сигурната в момента", заяви миналата сряда руският президент Владимир Путин, който неведнъж е защитавал тази теза.
Кметът на Москва Сергей Собянин беше отчаян: "Хората продължават да умират, но не искат да се ваксинират!".
Политиката пред здравето
Около 11 милиона души са получили две дози от ваксината срещу Ковид-19 от общо 146 милиона руснаци.
За да стимулират колебаещите се да се ваксинират, властите предлагат сладолед и други подаръци. Или хиляда рубли (11 евро) на пенсионерите.
Защото Владимир Путин постави задачата: постигане на колективен имунитет до есента.
Русия е една от страните, засегнати най-сериозно от пандемията. Към края на март починалите от Ковид-19 в Русия бяха около 250 хиляди, съобщи статистическият институт "Росстат" - над два пъти повече от бройката, оповестена официално от правителството.
Социологът Алексей Левинсон от "Левада" обяснява, че руснаците просто не вярват, че "ваксината е преминала през всички тестове" и се опасяват от евентуални "нежелателни ефекти", като в същото време подценяват рисковете от болестта.
Много руснаци, подлагани в продължение на десетилетия на съветската и след това на руската пропаганда, смятат, че "политическите цели" на Кремъл, който искаше пръв да обяви, че е създал ваксина, "са по-важни от общественото здраве", изтъква той.
Особено, като се вземе предвид, че през лятото на миналата година здравните рискове бяха "открито неглижирани, за да бъде организирано гласуването на промени в конституцията", които дават възможност на Владимир Путин да остане президент до 2036 г.
"Недоверието към властите и медицинския сектор, засегнат от реформите" през 2000-ната година, както и недоверието към статистиките за смъртните случаи подхраниха това отрицателно отношение.
Трийсет и пет годишната Аня Букина, която работи в сектора на маркетинга, заяви пред Франс прес, че "няма пълно доверие на руското медицинско производство заради реформите на здравеопазването в Русия през последните години, които компрометираха качеството му. Предпочитам да изчакам, докато имаме достъп и до други ваксини, не само руски", казва тя.
В резултат на това "дозите (от "Спутник V") са достатъчно, но не се използват. Стоят си по складовете", казва със съжаление Антон Гопка, инвеститор в биотехнологии.
Според него е необходимо "засилване на маркетинговата кампанията" и налагане на "ограничения на неваксинираните".
Русия разработи три ваксини. "Спутник V" е най-употребяваната и единствената, за която е поискано разрешение за използване в чужбина.
Още от Свят
Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война
Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната
Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера
Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“
След Сингапур Радев пристигна във Виетнам
Посещението на Радев ще започне със среща с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани