Специалистите не са отчели странични ефекти при доброволците, участвали в клиничните изпитания на ваксината срещу COVID-19, разработена от новосибирския център "Вектор", съобщава БТА, като цитира информация от Роспотребнадзор.
"С изключение на незначителна и кратковременна (1-2 дни) болезненост на мястото на инжектиране у няколко доброволци, участвали в клиничното изследване на ваксината "ЕпиВакКорона", не са забелязани никакви странични ефекти.
При доброволците не са забелязани никакви симптоми и неблагоприятни реакции след ваксиниране", се посочва в съобщението.
От ведомството подчертават, че ваксината "ЕпиВакКорона" се отличава с висока степен на безопасност, обусловена от технологията на създаването ѝ. Тя не съдържа жив вирус и създава имунитет с помощта на изкуствено синтезирани пептиди.
На 24 юли центърът "Вектор" получи разрешение от руското здравно министерство да проведе клинични изпитания върху доброволци на своята разработка, която е втората потенциална руска ваксина срещу COVID-19.
Изпитанията започнаха на 27 юли върху двадесет доброволци, които бяха изписани на 8 септември. Директорът на Роспотребнадзор Анна Попова обяви, че клиничните изпитания на ваксината ще приключат на 30 септември, след което се пристъпва към етап на пострегистрационни изследвания.
Припомняме, че руснаците още преди време обявиха, че са създали вече ваксина срещу коронавирус. Нейната безопасност обаче беше оспорена от различни учени. В същото време САЩ забраниха използването й при лечението на Covid-19.
Още от Свят
Експерт обясни защо руските окупатори хвърлят всички сили на Лиманското направление
Той каза, че замисълът на противника е много амбициозен, но проблемът е, че засега няма достатъчно ресурси, за да осъществи такъв пробив
WP: Тръмп излъга за необходимостта от мита върху вноса
Той въведе исторически мита, опирайки се на подвеждащи аргументи. Представените от него числа са грешни или манипулативни
Сенатът на САЩ гласува за отмяна на митата на Тръмп срещу Канада
В Камарата на представителите това предложение може да не бъде прието