16 Март, 2026

Рюте: Никакво отстъпление, трябва да запазим силна Украйна

Рюте: Никакво отстъпление, трябва да запазим силна Украйна

снимка: архив Faktor.bg

Процесът на превъоръжаване трябва да се ускори значително, а решимостта ни не трябва да отслабва, ако не искаме 2027 година да се окаже критична за НАТО

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте призова за продължаване на подкрепата за Украйна, като предупреди, че Европа ще се изправи пред нарастващи рискове за сигурността, ако решимостта ѝ отслабне. Това заяви той в интервю за ДПА.

По думите на Рюте запазването на силна Украйна е от съществено значение, за да бъде възпрян руският президент Владимир Путин от евентуален опит за атака срещу страна членка на НАТО.

Той подчерта и необходимостта държавите от алианса да увеличат разходите си за отбрана в съответствие с поетите ангажименти на срещата на върха на НАТО в Хага през юни. „Ако постигнем тези две цели, ще бъдем достатъчно силни, за да се защитим, и Путин никога няма да се осмели“, заяви Рюте, визирайки потенциална руска агресия срещу алианса.

Бившият министър-председател на Нидерландия отбеляза, че процесът на превъоръжаване трябва да се ускори значително. Според разузнавателни оценки, ако това не се случи, ситуацията със сигурността може да стане критична още през 2027 година.

Рюте посочи мащабните военни разходи на Русия като доказателство за сериозността на заплахата, като отбеляза, че Москва отделя над 40% от държавния си бюджет за отбрана. Той добави, че войната в Украйна е показала готовността на Путин да понесе значителни загуби, като се позова на оценки, според които около 1,1 милиона руски войници са били убити или ранени./ БТА

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: За две седмици война в Близкия изток Русия спечели 10 млрд долара

Зеленски: За две седмици война в Близкия изток Русия спечели 10 млрд долара

Смекчаването на санкциите, наложени срещу Русия, също помага на Путин

Украйна си върна 434 квадратни км територия и пресече нов опит за руско настъпление

Украйна си върна 434 квадратни км територия и пресече нов опит за руско настъпление

Една от основните причини за успеха е тактиката с използване на дронове и други системи - благодарение на това окупаторите започнаха да губят до 35 000 войници на месец

Дрон атакува италианско-американската база в Кувейт - поразен е хангар, унищожен е безпилотен самолет

Дрон атакува италианско-американската база в Кувейт - поразен е хангар, унищожен е безпилотен самолет

Военна база „Али ал-Салем“ в Кувейт, използвана от САЩ и Италия, беше атакувана с дрон. При удара е унищожен безпилотен самолет MQ-9 Reaper, но няма пострадали военнослужещи. Атаката се вписва в серия от нападения срещу западни военни обекти в Близкия изток.