Украйна трябва да е наясно, че един ден ще бъде част от НАТО, но това не означава веднага след края на мирните преговори
Президентът на САЩ Доналд Тръмп беше ясен в предизборната си кампания и от няколко дни знаехме, че предстои телефонен разговор с Путин. Това се случи вчера, сега трябва да се стремим към постигането на трайна договореност. Това заяви в Брюксел новият генерален секретар на НАТО Марк Рюте на пресконференция след заседанието на министрите на отбраната от алианса в Брюксел.
Путин е силен в преговорите и е непредвидим. Ако искаме мирно споразумение, той трябва да участва, но трябва да знае, че Западът е единен. Преговорите няма да завършат за ден - два, като в тях ще бъде включена и Украйна по някакъв начин, допълни Рюте.
Шефът на Алианса обясни, че Украйна не е получавала обещание, че влизането в НАТО ще бъде част от споразумението за мир. И отбеляза, че не изключва въпросът да бъде уреден в мирното споразумение, но съюзниците са изразявали готовност някой ден Украйна да бъде част от Алианса. А това не означава, че ще се случи след края на мирните преговори. Голямата цел е руският президент Владимир Путин повече да не напада Украйна, каза Рюте.
Всички съюзници са на мнение, че войната трябва да спре. Въпросът е изходът от преговорите да не изглежда като загуба за Запада. Важно е договореностите да не бъдат оспорени по-късно, добави той. И изтъкна, че след тях Китай, Иран и Северна Корея трябва да знаят, че Западът е надделял.
Още от Свят
Мобилизация в Русия може и да няма - това обаче не е повод за радост
Новите войници трябва не само да бъдат събрани, но и да бъдат обучени, облечени, нахранени, оглавени от командири и в крайна сметка отведени на мястото на бойните действия
ФБР вече няма да отхвърля кандидати за работа, които са наемали проститутки
Процесът предизвика загриженост от страна на настоящи и бивши агенти
Сомалия и Турция освободиха похитен кораб, убити са 14 пирати
От началото на годината край бреговете на Сомалия са извършени най-малко 15 нападения - рекорден брой от 2013 г. насам