Унгарският премиер Виктор Орбан дълги години открито критикуваше Русия, но напоследък си навлече обвинения, че слугува на Москва, пише вестник вестник "Франкфуртер алгемайне", цитиран от БТА.
Поведението му миналата седмица в Брюксел, когато в Европейския съвет се обсъждаше подкрепата за Украйна, предизвика остри реакции в парламента в Будапеща. За опозицията съпротивата му изглеждаше така, сякаш е продиктувана лично от руския президент Владимир Путин. Орбан вероятно си е представял бъдещето на Европа "на дивана на Путин", възмути се Гергели Арато от ляволибералната Демократична коалиция. Той попита дали в интерес на Унгария е да бъде силна европейска нация, или колония на Путин. И дали Унгария иска най-големия си източен съсед, Украйна, като "приятел или враг". "Това поведение не е в интерес на унгарците, а в интерес на Путин", каза Арато.
В петък, след изявите си в Брюксел, Орбан бързо се включи в ефира у дома и разказа на унгарците как е наложил вето на финансовата помощ за Украйна и че може да блокира пътя й към членство в ЕС по всяко време, въпреки че е позволил на другите лидери да предложат на Киев преговори за присъединяване, посочи Ройтерс.
Орбан, който има дълга история на използване на сблъсъците с Брюксел за целите на предизборната кампания у дома, може да използва имиджа си на самотен воин, за да привлече своите избиратели. Но изолацията му в 27-членния блок никога не е била толкова видима, колкото в момента, в който други лидери просто продължиха без него в четвъртък, като му предложиха да "пие кафе", докато те вземат решение за преговорите за присъединяване на Киев, отбелязва вестникът.
Въпреки пробива, постигнат в негово отсъствие, Орбан все още може да възпрепятства бъдещи решения за присъединяването на Украйна, бюджетните въпроси и новия кръг от преговори за дългосрочна помощ за Украйна през следващата година.
По държавното радио Орбан не остави никакво съмнение, че ще използва правото си на вето, ако е необходимо, като заяви, че присъединяването на Украйна към ЕС ще бъде "много дълъг процес" и ще има около 75 случая, в които Будапеща може да препъне Киев, ако реши.
Орбан ще продължи своя курс на сблъсък с другите лидери на ЕС през следващите месеци, което е точно това, от което се нуждае за вътрешната си кампания преди изборите за Европейския парламент през юни следващата година и когато се подготвя да поеме ротационното председателство на ЕС през втората половина на годината.
Изолацията на Орбан в Брюксел се засили, тъй като той вече не разполага с Полша на своя страна, след като полските консерватори, които по подобен начин се караха с ЕС, загубиха властта в полза на ветерана десноцентрист Доналд Туск на изборите тази година.
И словашкият премиер Роберт Фицо - дългогодишен съмишленик на Орбан - беше на борда както за преговорите за присъединяване на Украйна към ЕС, така и за даване на повече пари на Киев.
Съпротивата на Орбан в Брюксел му донесе някои бонуси в Москва, с която правителството му поддържа редовни контакти дори в условията на война в Украйна. "Унгария има свои собствени интереси. И Унгария, за разлика от много други страни от ЕС, твърдо защитава своите интереси, което ни впечатлява", заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери в петък, когато беше попитан за решението на ЕС да сложи началото на преговори с Украйна и Молдова.
Даването на "зелена светлина" за старт на преговори за членство с Украйна и Молдова беше приветствано от всички лидери на ЕС. Но в Брюксел миналата седмица не беше взето решение по два много важни въпроса: предоговарянето на общия бюджет на Евросъюза и за пакета от 50 млрд. евро помощи за Украйна. Тези въпроси трябва да бъдат решени скоро – на извънредната среща на върха на 1 февруари.
Унгарският президент бе обвинен, че работи за интересите на диктатора Путин
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства