5 Февруари, 2026

С концерт-бенефис стартира дарителска кампания за създаването на филм за съветизацията на България

С концерт-бенефис стартира дарителска кампания за създаването на филм за съветизацията на България

Фондация „Истина и памет“ организира благотворителен концерт-бенефис  „Сбогом , братушки“  в подкрепа на идеята за заснемане на документален филм за съветизацията на България.

С инициативата се стартира кампания за набиране на средства за създаването на документална лента с работното заглавие: „Съветизацията на България“.

„Още в Руската империя се мисли за България като за задунайска губерния, но след 1944 г., когато е окупирана от Червената армия, страната ни е управлявана на всяко едно ниво като автономен регион  на Съветския съюз. След 1944 г. комунистическата власт служи не на българската държава и общество, а на своите господари в Кремъл, от чието име фактически управлява. БКП е оръдието на Кремъл за съветизацията на страната, която продължава през целия период от 1944 г. до 1989 г. Така се променя завинаги историческата логика на българската държавност и културната тъкан на българското общество“, заявява проф. Евелина Келбечева, инициатор и организатор на събитието.

„Не трябва да се забравя, че БКП е извършила не едно национално предателство. С насилствената македонизация на Пиринския край през 1946 г., съгласувана с Москва, тайно се подготвя  предаването на този край към Титова Югославия. Това обаче, което последва с предложенията през 1963 г. и през 1973 г. - за превръщане на България в 16-та съветска република, е върхът на националното предателство, което БКП прави“, допълва историкът.

Концертът-бенефис ще се състои на 4 юни 2021 г., петък, от 20 ч. в Общински Културен Институт  „Красно село“ в София (бул. „Цар Борис III №41). В него ще участват:

Росена и Ая Екимови
Християн Радоев (тромпет)
Милчо Благоев (тромпет)
Снежана Абрашева (пиано)
Eвгени Ноев, (Софийски солисти) с Татяна Майони
Дует „ША-ША“
Виктория Петрова и Васил Дипчиков (Балет „Арабеск“)
Симеон Германов (Дедо Мони)
Ангел Ангелов-Джендема
Ния Петрова
Стоян Михалев
Христо Ламбрев  (група „Сигнал“)
Група „Хоризонт“
Мирослава Кацарова с Иван Гърбачев
Със специалното видео участие на Васко Кръпката
Инсталация: Кристиан Бакалов

Дарения могат да се направят и на банкова сметка на фондация „Истина и памет“ в Юробанк България АД:
IBAN: BG87BPBI79401082813401
BIC: BPBIBGSF
Основание за превод: Дарение за документален филм
Сподели:

Коментари (0)

 Андре Рийо подари възторг… и „Моя страна, моя България“ на българската публика

Андре Рийо подари възторг… и „Моя страна, моя България“ на българската публика

15-хилядната Арена „София“ беше изпълнена до краен предел

"Лувърът" връща великолепието на короната на императрица Йожени, която крадците изпуснаха

"Лувърът" връща великолепието на короната на императрица Йожени, която крадците изпуснаха

Властите са арестували четиримата предполагаеми членове на бандата, но все още не са открили организатора на обира, както и останалите бижута

След Венеция и Франция „Made in EU“ на Командарев покори публиката и във Вюрцбург

След Венеция и Франция „Made in EU“ на Командарев покори публиката и във Вюрцбург

Българската продукция раздели първото място с филм от РСМ след безпрецедентен 'фотофиниш' и разлика от едва пет знака след десетичната запетая