Интервю на Мая Георгиева
- Проф. Келбечева, подели сте инициатива чрез благотворителен концерт да наберете средства за филм за съветизацията на България. Какъв е проблемът държавни институции или частни телевизии да финансират подобно изследване, което има просветителски и образователен характер?
- Въпросът е фундаментален, защото България е единствената страна от Източния блок, която не създаде т.н. „политики на паметта“, нито Музей на комунизма, нито почете официално жертвите на просъветския тоталитарен режим ...и промени образованието по история 30 години след падането на комунистическия режим! Не е ли това пряко следствие от липсата на лустрация и чисто декларативния характер на Закона за обявяване на комунистическия режим да престъпен?
Затова не е изненада, че като цяло, медиите нямат последователна и целенасочена политика за съвременен дебат върху белите петна в историята ни, както и вина за непрекъснатото подгряване на митовете и фалшификациите, които тровят обществения климат. А няма българин, млад или стар, който да не се интересува от история!
Другата страна на медала е все още не радикално реформираното образование по история, (въпреки няколко важни изменения, които се постигнаха след години професионален и граждански натиск.) Истинска язва е обаче липсата на гражданско образование в нашето училище – то се преподава едва в 11 и 12 клас!
Въпрос е на систематична програмна политика, на съгласуване между държавните и обществени институции, на привличане на млади хора в обсъжданията. Не можем повече да се увиваме в компромиси, защото невежеството и идеологическите клишета за „безбрежното щастие при социализЪма и комунизЪма“ и „вечната и ненарушима дружба с великия СССР“ изкривяват самосъзнанието на поколения....
Това не е проблем незначителен или маргинален, той е в основата на координатната система от публично знание и ценности на днешното общество.
- Възможно ли е заради страх от темата да няма финансиране на подобни проекти? Реално десетилетия тя беше табу, за нея не се говореше?
- Средства има. По-малко чалга – също ще помогне! Става въпрос за приоритети и за отговорност, особено от страна на държавните медии. Националното радио е много напред в това отношение.
Теми табута вече няма, слава Богу! Както няма и открита цензура върху дебатите. Но все още има дългосрочна режисура, непрекъснато подклаждана от Москва, за охраняването на фалшификации от рода на „Червената армия - Освободителка“ и „съзидателната дружба“ със Съветския съюз и още, и още... Дотам съзидателна, че Живков предложи два пъти да станем съветска република. И днес трупаме венци по 200-тата паметници на Съветската армия, „жалони на един позор“, както ги нарече дори един от създателите на МОЧА – големият скулптор Любомир Далчев.
Нека припомня, че БСП два пъти се опита да блокира в Народното събрание промяната на учебните планове и новите учебници по история.
Ясна подкрепа за тази параноична реакция на БСП от страна на Русия бяха изявленията на Мария Захарова, говорителка на Министерството на Външните работи, която се оплакваше, че в България учебниците по история се пренаписват в духа на евро-атлантическите ценности! Жалейка за евразийските им такива...
- Преди време имахте уговорка с БНТ да реализирате този проект, защо той не се случи?
- Бяхме поканени да напишем сценарий на телевизионен филм с работното заглавие „16-тата република“ лично от генералния директор на БНТ. С журналиста Христо Христов предадохме сценария въпреки абсурдния срок и получихме график за снимки. След това настъпи пълно мълчание. Абсолютно случайно разбрахме, че други „вътрешни хора“ снимат с част от нашия екип.
Решихме, че не искаме тази тема да потъне, или да бъде политически изкривена, затова сега се надяваме на силата на частната инициатива.
Фондацията „Истина и памет“, многократно коментирана в медиите покрай скандалите около съвременното образование по история, е организатор на събитието.
- Какво ще разкажете на българското общество в този филм?
- Документален филм с работното заглавие „Съветизацията на България“ иска да разкаже за едновековното непрестанно и ескалиращо проникване на съветското влияние в България, което след 9 септември 1944 г. става и държавна политика.
Още в Руската империя се мисли за България като за задунайска губерния, но след 1944 г., когато е окупирана от Червената армия, страната ни е управлявана на всяко едно ниво като автономен регион на Съветския съюз.
След 1944 г. комунистическата власт служи не на българската държава и общество, а на своите господари в Кремъл, от чието име фактически управлява. С Деветосептемврийския преврат БКП влиза във властта с помощта на окупиралата България съветска армия. Част от нея остава у нас до края на 1947 г., когато е ликвидирана и последната политическа опозиция. Страната плаща за тази окупация над 23 милиарда лева, което – заедно с участието във финалната фаза на войната – води до най-голямата икономическа и стопанска криза в новата ни история.
Не трябва да се забравя, че БКП е извършила не едно национално предателство. С насилствената македонизация на Пиринския край през 1946 г., съгласувана с Москва, тайно се подготвя предаването на този край към Титова Югославия. Това обаче, което последва с предложенията през 1963 г. и през 1973 г. за превръщане на България в съветска република, е върха на отказ от национален суверенитет, което БКП прави.
БКП е оръдието на Кремъл за тотална съветизация на страната, която продължава през целия период от 1944 г. до 1989 г. Така се променя завинаги историческата логика на модерната българската държавност и културната тъкан на българското общество.
- Кажете нещо повече за участниците в концерта-бенефис – как приеха идеята ви, кое ги мотивира да участват в него?
- Прекрасни музиканти – от класика през рок до джаз, се съгласиха да участват в благотворителния концерт без да имат нужда от убеждение и аргументи за важността на проекта.
Мирослава Кацарова с Иван Гърбачев от Пловдив бяха първите! Веднага се присъедини и Васил Спасов. Освен тях, на сцената ще бъдат Росена и Ая Екимови с Боно Илков, Християн Радоев и Милчо Благоев (тромпети) със Снежана Абрашева (пиано), Виктория Петрова и Васил Дипчиков (Балет „Арабеск“), Евгени Ноев и Татяна Майони (Дуо „Артихармония“), Симеон Германов (Дедо Мони), Ангел Ангелов - Джендема, Ния Петрова, Иван Христов с Петър Чухов, Стоян Михалев, Христо Ламбрев от група „Сигнал“...
Васко-Кръпката се включва с видео-послание. Младежкият хор „Ролинг Тоунс“ под диригентството на Станислав Кимчев е една изненада.
Художествената инсталация “Pure Charity “ е дело на Кристиан Бакалов и е подарък от него за концерта. Около нея ще бъде коктейла след представлението.
По време на концерта ще представим една малка част от документалния филм „Второто освобождение“, който осъществихме със Светослав Овчаров, филм, който разказва за трите години на съветска окупация на България.
Не знам как да кажа БЛАГОДАРЯ на всеки един от тях!
Заповядайте на 4 юни, от 20 часа в ОКИ - Културен дом Красно село!
Още от Интервю
Гари Каспаров: НАТО е ЗОМБИ, не може да противодейства на руската агресия в свободна Европа
Вече се води война, световна война, независимо от това какво мислят във Вашингтон, в Брюксел, в Берлин или в Париж
Владислав Иноземцев: Путин превърна смъртта в доходоносен бизнес
В момента Русия е империя на кръвта и то в пълен мащаб
Иван Анчев: Изборите в Щатите няма да повлияят по никакъв начин върху формирането на правителство в България, политиците да си свършат работата
На Америка липсва политикът, лидерът – обединител, какъвто беше Роналд Рейгън