22 Януари, 2026

С лъжа Радев приключи президентстването си, с лъжа започна политическата си кариера

С лъжа Радев приключи президентстването си, с лъжа започна политическата си кариера

Снимка: архив на Faktor.bg

Как политици коментират комичната ситуация, в която  абдикиралият президент постави държавния глава на САЩ

Абдикиралият от конституционните си задължения президент Румен Радев постави президента на САЩ в нелепа ситуация. Излиза, че Доналд Тръмп не знае, че българският държавник напуска институцията и го кани да участва в инициирания от него Съвет за мир. Такова беше поне първоначалното впечатление. Оказа се обаче, че поканата е получена преди Радев да заяви, че си подава оставката и да я входира в Конституционния съд. Външно министерство потвърди този факт, а страната ни стана за пореден път за резил.

Ето как политици коментират конфузната ситуация:

Николай Нанков, депутат:

„И каква стана тя - егото на Радев го принуди да започне политическата си кариера с опашата лъжа.

Понеделник му е като вторник, 

50 депутата са им като 100…“

Доц Светослав Живков, историк:

„Радев приключи президентстването си с лъжа. Персонални покани не се изпращат през дипломатическите представителства. И поканата до Президента е покана до Президента в качеството му на титуляр на държавен пост, а не до лицето Румен. България е република с парламентарно управление, а не бащиния на Радев или на когото и да е. Той това никога няма и да го схване. Дано ония, които му "имат доверие" (за ГЕРБ ми е думата), и тия, дето чакат да му видят платформата и дето девет години не им стигнаха да я разберат (за ПП-ДБ ми е думата), най-накрая проумеят, че заиграването с такива типове ще е пагубно не само за тях самите, но и за демокрацията изобщо...“

Деница Сачева, депутат:

„Да оставим настрана кога е получена поканата за Давос. Това са документално ясни факти – има грами, документи, адресати и прочее.

Поканен е не Румен Радев, а България. Ако президентът на Република България се казваше Иван Иванов, то поканата щеше да е до Иван Иванов.

Да се върнем на същественото.

Държавата ни е поканена да стане един от основателите на Съвет за мир по инициатива на американския президент Доналд Тръмп, в която роля ще има и един от най-успелите български дипломати Николай Младенов.

Защо Президентът на България има покана, но не отива в Давос, а предпочита да подаде оставка? Вероятно по същите причини поради които смяташе, че има нужда от референдум за еврото, но не намери сили да каже той самия за или против еврото е. Или по същите причини поради които ще бори корупцията заедно с Ахмед Доган. Радев иска да бъде едновременно гълъб на мира, ястреб на суверенитета и неутрален наблюдател с микрофон, докато е дълбоко нагазил от церемониалната в изпълнителната власт. Практикува политиката на ол-инклузив с претенция за ексклузивно.

За България е важно да участва в международни инициативи. Отсъствието не е неутралитет. Отсъствието прави малката държава невидима. Дипломатическият капитал за всяка държава е възможността да говори, да изразява позиция, да поставя интересите на масата, а не да се крие под масата. Присъствието в Давос на учредяването на Съвета за мир е възможност за разговор. Активните държави печелят. Това е дипломацията. Проблемът у нас е, че някои политици се опитват да превърнат всяка покана в геополитически тест за лоялност, вместо в инструмент за влияние.

България не е сцена. България е държава. И във върховете на нейната политика няма място за повече статисти.“

 

Сподели:

Коментари (0)

Румен Раде оптимист: Готови сме, можем и ще успеем!

Румен Раде оптимист: Готови сме, можем и ще успеем!

Това заявява в кратък пост на страницата си във Фейсбук абдикиралият президент

Костадинов недоволства, че промените в Изборния кодекс се придвижват „експресно“

Костадинов недоволства, че промените в Изборния кодекс се придвижват „експресно“

Според него проектът е приет в правната комисия от "спящи и дремещи депутати, незнаещи често какво гласуват".

Атанас Атанасов: Председателят на НС не може да възобнови заседанието

Атанас Атанасов: Председателят на НС не може да възобнови заседанието

Заради липсата на кворум в пленарната зала беше дадена 10-минутна почивка, която обаче продължава вече повече от час.