Поредица от мощни земетресения в района на Кампи Флегрей - един от най-големите супервулкани на планетата, отново предизвика тревога сред учените.
През май в района западно от Неапол беше регистрирано земетресение с магнитуд 4,4 - най-силното през последните 40 години. В рамките на шест месеца е имало над 3000 труса, което е необичайно висока активност за тази зона, съобщава „Дейли Мейл“.
Според Националния институт по геофизика и вулканология на Италия, дълбочината на магмата е само няколко километра, а емисиите на въглероден диоксид са достигнали 5000 тона на ден. Това показва нарастващо налягане и възможно издигане на магмата към повърхността.
Учените предупреждават, че ако „капакът“ на земната кора отслабне, може да се получи пробив. Анализ на почвата в кратера Солфатара показа, че около 80% от изходящите газове идват директно от магмената камера. В същото време се регистрира бавно покачване на земята - само в района на град Поцуоли повърхността се е надигнала с почти метър и половина от 2005 г. насам. Това явление е известно като брадисеизъм и е типичен предвестник на изригвания. Изследователите предупреждават, че ако промените в земната кора преминат от деформация към образуване на пукнатини, вероятността от изригване ще се увеличи рязко.
Последният път, когато Кампи Флегрей е изригнал, е бил през 1538 г. В древността активността му вече е довела до глобални катастрофи.
В момента над 4 милиона души живеят в потенциално опасната зона.
По-рано учените регистрираха признаци на активност на вулкана Утурунку в Боливия, който се е смятал за „спящ“ повече от 250 000 години. Под кратера му те откриха газов резервоар и хидротермална система, която постепенно повдига повърхността на земята. /БГНЕС
Коментари (0)