Вече два месеца Софийският районен съд няма решение по делото, заведено от Лозан Панов срещу Комисията за противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобито имущество. Председателят на Върховния касационен съд съди Антикорупционната комисия заради отказа му да подаде имуществена декларация за 2016 година, съобщава "Правен свят".
Макар срокът за произнасяне на съда да е едномесечен, заради прекомерното натоварване на магистратите от СРС решението на 18-ти съдебен състав се бави. Показателно за броя на делата, които съдиите от най-големия съд в страната разглеждат, е и фактът, че самото дело, по жалба на Панов, беше образувано още на 18 февруари т.г., а заседанието се проведе на 12 юли.
Оказа се, че вместо да търси начини да реши проблема с натовареността на съдебната система и конкретно на СРС, Панов даде своя безпрецедентен "принос", като започна да съди друга държавна институция. Нещо повече, ръководещият заседанията на Съдийската колегия на ВСС, която разглежда кадровото развитие на всички съдии, лично застана пред един от тях, за да се жали от наказателното постановление, с което председателят на Сметната палата го е глобил с 1000 лв. Не за друго, а заради отказ на "съдия № 1" да спази актуалното към 2017 г. законодателство за публичност на имуществото на заемащите висши държавни постове лица.
Панов се оказа единственият от членовете на предишния Висш съдебен съвет, който отказа да декларира имуществото си както пред Инспектората към ВСС, така и пред Сметната палата. Това изискване се отнасяше и за другите двама от т.нар. "трима големи" в съдебната власт – председателя на Върховния административен съд и главния прокурор.
Лозан Панов
Съдия №1 е единственият, който отказва да декларира декларация за имуществото си както пред инспектората към ВСС така и към Сметната палата
Фактор Фактор
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес