Рушвети за близо един милион лева, взети от полицаи на различни нива в системата на МВР, са влезли в съда след разследване на прокуратурата и „Вътрешна сигурност“ само за месец.
Това показва справка в редица дела, заведени по чл. 238 от Наказателния кодекс през изминалата година, пише в-к Монитор. Проверката е заради разбитата преди около десет дни група от служители от Икономическа полиция към столичното четвърто районно, които рекетирали със суми между 500, 1000 и 2000 лева на месец собственици на заведения, гостилници и нощни барове. Всички те демонстрирали завиден начин на живот. Обличали се скъпо, карали лъскави коли и обитавали добре уредени имоти.
Повечето от подобните дела са от средата на миналата година и са стартирали след множество сигнали за злоупотреби, и то в рамките на не повече от 40 дни. Само катаджиите, които са опитвали да манипулират системата за видеонаблюдение в патрулките, са около 800 души. Във „Вътрешна сигурност“ пък са постъпили сигнали за над 100 корумпирани служители, и то само в първата половина на годината. Заведените дела обаче са едва 15. Останалите сигнали са били проверени, а голяма част от тях са счетени за „частично основателни“. Преписките по тях обаче са предадени на прокуратурата.
Всички процеси се разглеждат само за месец от съдилищата в страната и сумата по тях е за около 1 млн. лева. По някои от започналите дела вече има решения на първа инстанция, а други все още се точат. Едни от най-сериозните процеси се водят срещу цели групи, които са прибирали по 2500 лева на смяна, докато е трябвало да контролират пътната безопасност. Такава например е бандата, кръстена от вътрешното ведомство „Палките“. Именно в същото време от годината част от сформираното престъпно сдружение, облечено в униформи, получи по 3 и 4 години затвор. В редиците на заведените дела попада и бившият шеф на „Пътна полиция“ в Благоевград Данаил Стоицов, който също е подведен под отговорност за получаване на подкупи.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес