"Всички компании, малки или големи, трябва да плащат справедливи данъци"
Съдът на ЕС отсъди компанията "Епъл" да заплати на Ирландия 13 млрд. евро неплатени данъци. Също с негово решение "Гугъл" е осъдена да плати глоба от 2,4 млрд. евро за злоупотреба с господстващо положение на пазара.
И двете решения са окончателни, предаде БНР.
Днешното съдебно решение е в подкрепа на позицията на Европейската комисия, според която корпоративното данъчно облагане на "Епъл" в размер на 0.005 на сто, представлява незаконна субсидия. Според Съда на ЕС Ирландия е дала незаконни данъчни предимства на компанията, които страната членка трябва да си възстанови.
Комисията обвини Ирландия в същото през 2016 година, но страната оспорваше системно решението ѝ.
Изпълнителният заместник-председател на Еврокомисията, отговарящ за конкуренцията - Маргрете Вестагер, определи днешното решение на Съда като "голяма победа за европейските граждани и данъчната справедливост":
"Всички компании, малки или големи, трябва да плащат справедливи данъци според печалбите си в Европа. Не може някои страни членки да си позволяват специални договорки и да позволяват на някои компании ниски корпоративни данъци, докато в други държави от Общността всички да си плащат данъците каквито трябва да бъдат. Може би най-важното в случая е социалната справедливост, защото когато едрият бизнес не прави това, тогава няма едно и също финансиране на това, което съставлява нашето общество - здравната и образователната система или нашата инфраструктура."
Вестагер определи решението за глобата на "Гугъл" като "катализатор за промяна на регулацията на технологичните гиганти".
Според Съда операторът на най-популярната интернет търсачка е поставил собствената си услуга за сравняване на цени "Гугъл шопинг" в по-благоприятна позиция спрямо предлаганите от своите конкуренти.
Още от Закон и ред
ГДБОП задържа контрабандни цигари за 2 млн. лева в Скутаре, край Пловдив
Казусът „Митници“: Отложиха делото срещу Марин Димитров за участие в ОПГ
Следващото заседание е на 28 ноември
Гешев съди България в Страсбург заради уволнението си
ЕСПЧ трябва да прецени дали е нарушено правото на бившия главен прокурор на справедлив съдебен процес