28 Ноември, 2024

Съдът намали на 20 000 лв. обезщетението на бивш шеф на МВР, подсъдим по делото "Червей"

Съдът намали на 20 000 лв. обезщетението на бивш шеф на МВР, подсъдим по делото "Червей"

Тодор Костадинов

Бившия шеф на "Вътрешна сигурност" в МВР Тодор Костадинов заведе дело срещу прокуратурата за 100 000

Справедливото обезщетение за бившия шеф на "Вътрешна сигурност" в МВР Тодор Костадинов, който беше подсъдим по делото "Червей", е 20 000 лева, реши Софийският апелативен съд (САС).

Костадинов заведе дело срещу прокуратурата по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) за 100 000 лева, въпреки че беше само частично оправдан по делото "Червей", по което беше подсъдим с бившата шефка на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева, съобщи "Лекс".

През март 2015 г. той беше обвинен за съставени 4 искания за специални разузнавателни средства до Янева и две справки за тях, в които вписал неверни обстоятелства, както и за това, че е ползвал акаунта на служителка, за да влезе в информационната система на МВР и да провери дали е заличена полицейска регистрация на свидетел по операция "Червей". Бившата шефка на СГС беше осъдена условно само за това, че е дала разрешение за използване на СРС за автоматизираната информационна система "Централен полицейски регистър" за 120 дни, въпреки че преди това е давала други разрешения за същата система.

Костадинов пък беше оправдан по по-тежкото обвинение в документно престъпление и признат за виновен само за това, че ползвал акаунта на служителка, за което съдът го освободи от наказателна отговорност и му наложи глоба от 3000 лева. Делото срещу него приключи на две инстанции в началото на 2017 г., а в решението на Софийския апелативен съд се казваше, че е учудващо, че Костадинов няма обвинение за заличаването на полицейските регистрации на въпросния свидетел.

Това не е пречка да заведе дело срещу прокуратурата и в началото на годината съдия Любка Голакова от СГС му присъди обезщетение от 50 000 лева. Недоволни от решението останаха и Костадинов, и прокуратурата, като държавното обвинение смята, че обезщетението е несправедливо именно заради обвинението, по което Костадинов е признат за виновен.

Апелативните съдии Нели Куцкова - председател на състава, Яна Вълдобрева-докладчик и Мария Яначкова пишат, че целта на обезщетението е не да поправи вредите, а да възстанови психическото, емоционалното и психологическо равновесие на пострадалия.

Наред с нормалните вреди, които подсъдимите търпят в подобни случаи, съдът отбелязва и това, че обвиненията срещу Костадинов са имали отрицателен ефект върху професионалното му самочувствие, репутацията и върху доверието на колегите му, което е било резултат и от медийното отразяване. Спорен за САС е обаче въпросът с размера на обезщетението.

"Съставът е на мнение, че негативните изживявания, свързани с повдигнатото обвинение са се отразили на ищеца изключително отрицателно, тъй като същият никога преди това не е бил регистриран за извършено престъпление и никога преди това не е бил обект на наказателно преследване", пише още съдът, но пък отбелязва, че делото срещу него е продължило по-малко от две години, обвиненията не са били за тежки престъпления и Костадинов е бил на свобода срещу гаранция от 2000 лева.

Съдът изрично напомня и това, че бившият шеф в МВР е признат за виновен за неправомерния достъп до информационната система.

Накрая САС отчита и възрастта на Костадинов, който в началото на делото е бил на 37 години, като отбелязва, че няма данни за трайни негативни последици за живота и здравето му, за да стигне до извода, че справедливото обезщетение за него е 20 000 лева.

Решението не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.
Сподели:
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС

Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС

Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа

Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов

Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов

Единодушно - с осем гласа

Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка

Проектът е на стойност 1,92 млн. евро