23 Декември, 2025

Съдията със забрана да влиза в САЩ заради "участие в корупция" - с първи думи

Съдията със забрана да влиза в САЩ заради "участие в корупция" - с първи думи

Андон Миталов напусна спецсъда към 17:30 ч.

САЩ обвиниха български съдия в корупция. Андон Миталов е българинът, на когото САЩ наложиха забрана да влиза в страната, предава NOVA.

Миталов е съдия в Специализирания наказателен съд. Мярката беше обявена от държавния секретар Майк Помпео и важи както за Миталов, така и за съпругата и дъщеря му.

Екип на NOVA успя да разговаря със съдията.

„Ще обясня допълнително”, каза магистратът, който напусна работното си място към 17:30 ч. На въпрос на NOVA корумпиран ли е, Миталов отвърна: „Какъв е този въпрос?”, затваряйки грубо вратата на таксито си.

Според изявлението на държавния секретар Майк Помпео причината за мерките срещу Миталов е „участие в корупция”. Миталов е магистратът, който пусна председателя на Движение „Русофили” Николай Малинов в Русия в момент, в който той беше с повдигнато обвинение за шпионаж.

За това, че ще има българин с такава забрана беше обявено във вторник в ефира на NOVA от американския посланик Херо Мустафа.

„Със зъби и нокти ще борим корупцията. За да назовем конкретно лице, ние трябва да имаме доказателства”, заяви Херо Мустафа. Ден по-късно в изявление до медиите Майк Помпео огласи името на първия в списъка.

„Днес аз публично оповестявам името на съдията от Специализирания наказателен съд Андон Миталов за участието му в сериозна корупция”, се казва в изявлението на Помпео.

„В качеството си на длъжностно лице Миталов е участвал в корупционни действия, които подкопават върховенството на закона и сериозно компрометират независимостта на демократичните институции в България”, се казва още в изявлението.
Сподели:

Коментари (0)

Времето се обръща: дъжд, сняг и виелици ни връхлитат по празниците

Времето се обръща: дъжд, сняг и виелици ни връхлитат по празниците

Термометрите ще тръгнат надолу и ще показват между 3 и 8 градуса

Използват незабелязано опасно вещество в заведения по метода "спайкване"

Използват незабелязано опасно вещество в заведения по метода "спайкване"

Препоръката на началника на отдел „Борба с наркотрафика“ в Агенция „Митници“ е да се наблюдават приятелите, да се следи дали някой минаващ покрай масата не минава и капва нещо, да не се оставят напитките без надзор и да се покриват с капачета и салфетки

Опасен за здравето въздух в София, общината пуска зелен билет

Опасен за здравето въздух в София, общината пуска зелен билет

И тази сутрин София е в жълтия сектор по замърсяване на въздуха, сочи справка на БГНЕС в сайта за качеството на въздуха IQAir