Група хора с различни професии излязоха с предложение, спорът за царските имоти да бъде поставен за решаване в Народното събрание. Своите аргументи те поместиха в отворено писмо, изпратено до председателя на Народното събрание, до президента, до Светия синод, Министерския съвет, върховните съдилища, омбудсмана и медии.
В него те изразяват разочарование от начина, по който се разви спора между държавата и Симеон Сакскобургготски в съдебната система. Подписалите се настояват с този въпрос да се заеме парламента и споделиха за упражняван натиск върху хора, които подкрепят бившият премиер в тази сага.
Историкът Малвина Господинова обясни в ефира на "България он Еър", че това отворено писмо е написано, защото вече са изчерпани другите възможности.
"Това, което ние предлагаме в писмото не е нещо ново, дискутирано е във времето, но смятаме, че може би това е най-удачното и дори няма нужда от специален закон", каза тя и допълни, че просто в действащия реституционен закон от 1992 година, просто трябва да се добави текст, който касае собствеността на царското семейство.
Господинова обясни, че в други държави тези въпроси са решени по изгоден начин за двете страни и даде пример с Румъния, където едната част от възстановено имущество се ползва от кралското семейство, а другата е превърната в туристическа атракция и дестинация, която привлича много хора.
Адвокат Антон Станков, който е работил заедно и за Симеон Сакскобургготски, сподели, че сагата с имотите на царя вече се превръща все повече в политическа, а не в юридическа, което сериозно засяга международния имидж на България и отношението на държавата към историята.
"Не става дума само за него, а и за семейството му. То е част от българската история", настоя подчерта юристът.
Адвокат Станков изрази увереност, че ако се стигне и до дела в Страсбург, то там е ясно, че те ще завършат в полза на Симеон II, а Малвина Господинова се закани да се търсят и други начини за решаването на сагата, ако отвореното писмо не даде желаните резултати.
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро