Италианският министър на вътрешните работи Матео Салвини обяви вчера война на мафиотските мрежи, организиращи чужденци да работят на черно в Южна Италия, предаде "Франс прес", цитиран от БТА. Също така Салвини обяви намерение да предприеме мерки срещу "вноса на роби" от други европейски страни, като изиска повече внимание и контрол от страна на колегите си в България и Румъния.
Шестнайсет чуждестранни земеделски работници загинаха в събота и в понеделник при пътнотранспортни произшествия в италианската провинция Фоджа в южната област Пулия. Там хиляди африканци, а също и поляци, българи и румънци прекарват лятото в бране на домати под жаркото слънце.
Въпреки че почти всички работници пребивават в Италия законно, малцина са онези, които се ползват от изискваните от закона условия на труд и заплащане. Много от тях са принудени да живеят в бидонвили и зависят от посредници, които често са свързани с мафията, отбеляза агенцията.
"Това е проблем с мафията. В провинция Фоджа има мафиотска престъпност, която възнамерявам да изкореня с всички законни средства улица по улица, село по село", заяви Салвини на пресконференция.
През последните месеци пътна полиция е иззела 300 автомобила в региона, най-често лекотоварни автомобили "с български регистрационни номера и без застраховка", заяви Салвини. Той допълни, че само 116 полицаи контролират пътищата в цялата провинция. По думите му мафиотските организации се възползват от "безконтролната имиграция" и "ако няма хиляди отчаяни хора, които да бъдат експлоатирани, ще им е по-трудно да си въртят бизнеса".
Той изрази увереност, че твърдото му отношение към притока на африкански имигранти ще доведе до резултати.
Матео Салвини
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.