14 Юни, 2025

Самолетите F-16 ще се поддържат изцяло у нас - в „Авионамс"

Самолетите F-16 ще се поддържат изцяло у нас - в „Авионамс"

Атанас Запрянов

Бойните машини „Страйкър“ също ще бъдат поддържани в България

Превъоръжаването на Военновъздушните ни сили със самолети F-16 Block 70 ще допринесе за въвеждане на нови технологии в „Авионамс“ за поддръжка на самолета, изцяло на българска територия - няма да се налага този самолет да ходи в чужбина, което спестява разходи и създава съответния капацитет от специалисти. Това каза служебният министър на отбраната Атанас Запрянов, цитиран от Дарик. Той участва в тематичен семинар на тема: „Иновациите в българската отбранителна индустрия и модернизацията на Българската армия“. Форумът е под патронажа на министъра на отбраната и министъра на икономиката и индустрията.

В началото на април правителството в оставка прие решение да възложи на Държавната консолидационна компания (ДКК), в качеството ѝ на орган, упражняващ правата на държавата в „Авионамс“, да възложи от своя страна на дъщерното си публично предприятие изпълнението на цели на публичната политика - изграждане на базови национални способности за поддръжка на изтребители F-16 Блок 70. 

Още по-добре се ситуира програмата за строителство на многофункционалните кораби на Военноморските сили, която позволява самите бойни платформи да се строят в България, каза Запрянов.

Бойните машини „Страйкър“ също ще бъдат поддържани в България и страната ни може да се окаже център за подготовка на този тип бойна техника в бъдеще в регионален мащаб, добави служебният министър.

"Апелирам за по-тясна връзка на армията, на Министерството на отбраната, на Министерството на икономиката с науката, промишлените предприятия, за да може индустрията ни постепенно да се настани както на създавания в момента европейски пазар за боеприпаси и отбранителна техника, така и в европейската отбранителна и технологична база", коментира още Запрянов.

Служебният министър отбеляза приетата Програмата за инвестиции в отбраната до 2032 г. Програмата очертава насоките за развитие на отбранителните ни способности през този период и може да служи като ориентир за отбранителната индустрия и науката по отношение инвестиционните намерения на Министерството на отбраната, обясни той.

Общо програмата е разчетена за около 9 млрд. лв. – това са прогнозните разходи, които сме направили до 2032 г., допълни Запрянов.

Нито една държава няма потенциала да разполага и поддържа самостоятелно с пълния спектър от отбранителни способности съответния промишлен и технологичен капацитет на своя територия. В тази и през последните няколко години ЕС и НАТО започнаха различни инициативи и разработиха цялостни програми и инструменти, насочени към по-нататъшно укрепване на отбранително-технологичната индустриална база, коментира Атанас Запрянов.

Сподели:

Коментари (0)

Мога ли да получа заем до минути от банка?

Мога ли да получа заем до минути от банка?

През последните години кредитирането в България стана значително по-достъпно. Живеем във време на бързо технологично развитие, в което получаването на кредит отнема само няколко минути – и то без да напускате дома си. Това до голяма степен се дължи на усилията на банките, които внедряват иновативни технологии, за да предлагат по-удобни и качествени услуги. В следващата статия ще разгледаме кои са основните фактори зад тази положителна тенденция.

Мицоски: За срещата в Хага изчакаме да се изяснят от българската страна

Мицоски: За срещата в Хага изчакаме да се изяснят от българската страна

Македонският президент Гордана Силяновска-Давкова заяви вчера, че по протокол трябва да има среща със своя колега, но не е проблем да разговаря и с българския премиер Росен Желязков

Израел срещу Иран – когато дипломацията капитулира пред страха

Израел срещу Иран – когато дипломацията капитулира пред страха

Сега светът трябва да реши – дали ще позволи на конфликта да се разрасне, или ще направи последен опит да върне разумa в играта