11 Април, 2026

Съпругата на Петър Увалиев: Днес е ден, в който Петър би бил много горд

Съпругата на Петър Увалиев: Днес е ден, в който Петър би бил много горд

През 1952 година, когато се ражда днешния Европейски съюз, той получава присъда в родината си

Видният публицист, филмов продуцент, интелектуалец от европейска величина и радиочовек Петър Увалиев щеше да навърши  днес 103 години. В реплика на прочутата „петминутка на Пиер Рув“, както е известен Увалиев в Западна Европа, съпругата му Соня Руув поздрави България в първите дни на Председателството на Европейския съюз. В предаването "Хоризонт до обед"  на БНР тя каза:

България е една страна, която познавам и обичам вече близо 60 години - от 1959 година, когато за първи път срещнах бъдещия си съпруг.
Днес -12 януари е ден, в който Петър би бил много горд, но е и датата, на която честваме неговия 103-и рожден ден. Иска ми се в тези приветствени думи на да говоря по много теми, свързани с историята, езика и културата на вашата страна, с които Петър завладяваше съзнанието на своите слушатели със своите беседи - Шекспир от България, тракийското злато в британския музей, български фирми в Лондон и Париж, „Диви разкази“ в превод на Майкъл Холдън….

Всички знаем как и защо България сега пое за 6 месеца председателството на Европейския съюз. Съвсем закономерно това се случи сега - близо 30 години, след като от България строши оковите на един деспотичен режим и 10 години след като влезе в този Съюз като демократична република

Но какво свързва Петър Увалиев с понятия като Председателството на Европейския съюз и президента?  „Европейски“ е епитет който неговият баща - Христо Увалиев предава на сина си. Христо е преподавател по френски език и автор на книгата „Обучението по френски език“, издадена в Пловдив през 1915 година.  Петър цитира неговите думи: „Ще трябва да дадем нашия син във италианско училище. Ако иска един ден  да бъде културен, трябва да започне с италианския“. Това се оказа много полезно начало и със своята дарба ученици той продължава във Августинския Френски колеж в Пловдив.

Пътят го отвежда в Италия за трети секретар на посолството в Рим през 1942 година и го върша през Русе в България през 45 година. През 47-а година е изправен пред нов културен избор - получава стипендия за обучение във Франция с помощта на тогавашния френски консул в София.

Всичко било готово, когато случаен разговор с негов преподавател довежда до назначаването на Петър, въпреки че тогава не знае и дума английски, като втори секретар в българската легация в Лондон.  Петър казва и своя беседа: „Човек се ражда англичанин, французин или германец, но после става европеец“.

През 1952 година, когато се ражда днешния Европейски съюз, Уваливев получава присъда в  родината си. Отнето е цялото имущество и е обявен за „невъзрващенец“, но това не отне любовта му към България

Друга горчива ирония е че президентът на Международната изкуствоведска асоциация остава с години лишен от гражданство от своята родина. Най-после макар и с огромно закъснение тази несправедливост бе поправена през 1994 година от доктор Желю Желев - първият демократично избран президент на България.

България е страната, на която желая огромен оставих сега и през 6 месеца на нейното председателството.
Сподели:

Коментари (0)

Списъци, пари и документи на мъртви души: МВР разби схема за купуване на гласове в Монтана

Списъци, пари и документи на мъртви души: МВР разби схема за купуване на гласове в Монтана

Операции за противодействие на купуването на гласове се извършват в цялата страна преди предсрочните парламентарни избори

Планирана ротация на американски военнослужещи на полигон „Ново село“

Планирана ротация на американски военнослужещи на полигон „Ново село“

Общо 625 военнослужещи ще пристигнат на летище Варна, откъдето ще бъдат транспортирани до съвместното българо-американско съоръжение на Учебен полигон „Ново село“

Облаци и дъжд, в планините на места ще превалява сняг

Облаци и дъжд, в планините на места ще превалява сняг

Максималните температури ще бъдат между 10° и 15°, в София – около 10°.