„Не мога да отговоря, не знам, не ми е казвал да има такава задача – поразяване на парашутна мишена Ц-П-100. Дори да е имал, тя не е била по тъмно, ако е имало нещо, то е било в светлата част на деня. Освен това, тази задача трябва да се изпълнява на 3-4 хил. метра и ако пилотът слезе под тях, тогава условието се променя и трябва да се откаже. Гонейки го да слезе с 1000 км в час под тази височина, задачата от нормална се превръща в ненормална.“
Това споделя в интервю за „168 часа“ Димитрина Попова, съпруга на загиналия край Шабла пилот Валентин Терзиев.
Питам се и дали мишената умишлено не е била пусната с по-висока скорост, защото в ученията е възможно да се прави такъв експеримент, за да се повиши подготовката. Има различни задания - мишената да се движи с определена скорост и тя се контролира. Затова се питам дали не е било умишлено по-висока скоростта?, казва още тя.
Попова споделя, че „в небето пилотът се ориентира по уреди и по подаваните от земята данни, но се пита дали той е бил следен
„През нощта в такава ситуация трябва да го водят на 100% от земята, той как да се ориентира по уредите, когато гони цел? Мисля, че е прах в очите, но ако все пак се окаже, че не е следен, всички са за затвора, все едно са го изпратили на смърт. Абсурдно е това обяснение, че не е следен“, смята почернената съпруга.
„Те си мислят, че ще се успокоя, но унищожиха най-честния човек, за да срещнат с най-справедливия. Няма да се откажа, нито с времето ще успеят да ме откажат. Ентусиазмът ми няма да намалее. Да, няма да го върна, но аз съм справедлива - всеки трябва да носи отговорност, ако аз се примиря, те ще продължат да работят по същия начин. Той е четвъртият, но ако нищо не се промени, значи ще продължат да загиват пилоти. А те са длъжни да се подчиняват, да изпълняват команди, единственото, което могат да направят, е да напуснат, ако не са доволни“, категорична е Димитрина Попова.
Запитана защо според нея не се оповестят радиоразговорите между съпруга й и щурманите насочвачи, Попова обяснява: „По принцип не знам дали е редно, може да ги има в друга част на доклада, която не е за публиката. Със сигурност на обществото няма да се поднесе всичко, но се надявам да се стигне до истината, а тя няма нищо общо с илюзия и дезориентация на пилота. Смешно е да ги посочват като основна причина, те могат да са единствено следствие.“
На въпрос възможно ли е в желанието да се докажем пред НАТО, да е проведена рискова стрелбата от около 1300 метра, съпругата на майор Терзиев казва нещо много притеснително: „Със сигурност е това. Такава информация получих и аз. Той всеки път се ядосваше на тези неща. Включително за Шабла’21 каза: „Отиваме без подготовка, ученията бяха не да ни научат, а някой да се покаже!“ Това бяха неговите думи. С една задача пилот не може да се научи. Ще може, ако зад това стоят много тренировки, но с тези учения не е така. Те се използват, за да се покажем.“
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"