24 Ноември, 2024

Сърбия отхвърли договорките - членство в ЕС срещу признаването на независимо Косово

Сърбия отхвърли договорките - членство в ЕС срещу признаването на независимо Косово

Александър Вучич

Това обяви в интервю за "Ройтерс" сръбският президент

Сърбия няма да подкрепи пълното признаване на независимостта на Косово в замяна на членство в Европейския съюз. Единствено постигането на компромис може да спре превръщането на въпроса за статута на Косово в "замразен конфликт" в продължение на десетилетия. Това обяви сръбският президент Алекандър Вучич в интервю за "Ройтерс".

Европейската комисия каза на Сърбия, че може да се присъедини към ЕС до 2025 г., ако направи реформи и намери решение на различията си с Косово. Вучич обаче смята, че всяко решение трябва да бъде подложено на гласуване от сръбските избиратели, много от които смятат Косово за люлка на православната си вяра.

"Хората ще решат. Ако мислите, че това може да получи мнозинство, аз не съм сигурен", отбеляза Вучич. "Трябва да погледнем днешната действителност и да разберем отношенията в света и отношенията в Косово и да разберем, че (Косово) не е наше, както си мислехме, но не и тяхно, както те искат да ни покажат", отбеляза президентът. "Ако няма компромис, десетилетия наред ще имаме един замразен конфликт. Не трябва да оставяме на децата си да го решават", подчерта сръбският президент.

Косово обяви независимост през 2008 г. и бе признато от над 100 държави по света, включително и от големи западни сили. Пет държави от ЕС (Румъния, Кипър, Гърция, Словакия и Испания) обаче не признават Косово за суверенна държава, което усложнява опитите на блока да заеме единна позиция.

Във вторник президентът на Косово Хашим Тачи каза пред "Ройтерс", че очаква споразумение със Сърбия в рамките на година и че това ще доведе до членство на Косово в ООН. В замяна някои от съюзниците на Вучич призоваха Косово да бъде разделено, като Сърбия вземе северната част, населена със сръбско малцинство.

Вучич отказа да коментира тези призиви. Той подчерта, че споразумението е възможно, но то ще изисква "политическа воля в Брюксел за постигането на компромис вместо продължаване на натиска върху Сърбия".

Сподели:

Кремъл в криза: Нуждаем се от мигранти да запълним недостига на работна ръка

Имаме напрегната демографска ситуация, живеем в най-голямата държава в света, но не сме толкова много, казва Дмитрий Песков

Путин подписа закон, който позволява на бойците в Украйна да отменят лоши дългове

Новото законодателство ще бъде силен мотив за някои да се присъединят, тъй като Русия търси нови начини за набиране на бойци за почти тригодишния конфликт

Израел към САЩ: Продължаваме решителните действия срещу "Хизбула"

Кац даде висока оценка на усилията на САЩ