14 Януари, 2026

Екзекутираха първия чернокож след възобновяването на смъртното наказание в САЩ

Екзекутираха първия чернокож след възобновяването на смъртното наказание в САЩ

Кристофър Виалва убил през 1999 г. съпрузите Тод и Стейси Багли

Американските власти екзекутираха мъж, осъден за предумишлено убийство. Той е първият екзекутиран чернокож, откакто това лято беше възобновено изпълнението на смъртни наказания на федерално ниво след 17-годишно прекъсване, предадоха Ройтерс и Асошиейтед прес.

Кристофър Виалва е бил на 19 години, когато през 1999 г. заедно с други членове на местна банда в Килин, щата Тексас, убил съпрузите Тод и Стейси Багли от щата Айова.

Той беше екзекутиран със смъртоносна инжекция в затвор в щата Индиана, предаде БТА.

Това беше седмата екзекуция на федерално ниво в САЩ тази година и втората тази седмица, след като практиката беше възобновена от правителството на президента Доналд Тръмп.

Екзекуцията беше извършена в момент, когато в САЩ има протести срещу полицейската жестокост срещу чернокожите, а страната се бори с неравенствата в системата на наказателното правосъдие.
Сподели:

Коментари (0)

Техеран предупреди съседите си, че ще атакува американски военни бази, ако САЩ нападнат Иран

Тръмп вече няколко пъти заплаши, че ще се намеси в Иран в подкрепа на протестиращите.

На част от персонала в американската военна база в Катар е наредено да напусне

На част от персонала в американската военна база в Катар е наредено да напусне

По думите на единия източник, заповедта гласи военните да напуснат базата до тази вечер.

Едва 17% от американците одобряват напъните на Тръмп  да лапне Гренландия

Едва 17% от американците одобряват напъните на Тръмп да лапне Гренландия

Приблизително един на всеки петима участници в анкетата посочва, че изобщо не е чувал за плановете за придобиване на острова