24 Ноември, 2024

САЩ и партньорите готвят технологична изолация на Русия

САЩ и партньорите готвят технологична изолация на Русия

Ако Путин продължи с ескалацията, и ние ще ескалираме още, като използваме финансови санкции и контрол над износа, категорични са американците

Администрацията на президента Джо Байдън подготвя мерки, с които да спре достъпа на Русия до обширен списък от стоки - от електроника и компютри до полупроводници и части за самолети - ако продължи нахлуването в Украйна. Става дума за продукти, произведени както в САЩ, така и в чужбина, но свързани с американски лицензи, технологии и оборудване, съобщи "Ройтерс", позовавайки се на източници, запознати с въпроса, пише "Дневник".

Според тях става дума за режим при който за всеки внос в Русия на подобни продукти, ще се изисква производители и търговци да притежават американски лиценз, какъвто САЩ ще отказват.

За подобни мерки досега не е съобщавано, казва "Ройтерс", и те засягат всичко от лазери и телекомуникационно оборудване до корабоплаването.

"Експортният контрол е наистина силно средство, защото говорим за технологии, изключително важни за Русия, ако тя иска да разнообрази икономиката си. САЩ са "напълно готови с голям брой държави по света да приложат мерките, ако инвазията продължи".

"Ако Путин продължи с ескалацията, и ние ще ескалираме още, като използваме финансови санкции и контрол над износа, който тепърва ще обявим", казва високопоставен представител на администрацията.

Питър Харел от Съвета за национална сигурност в Белия дом, каза в реч през януари, че целта на експортния контрол "е реално да деградира руската способност да имат индустриално производство в няколко сектора".

"Ройтерс" допълва, че част от идеите са заимствани от начина, по който администрацията на Доналд Тръмп наложи серия ограничения на китайската компания "Хуауей". Само че в случая с Русия става дума за драматично уголемяване мащаба на т.нар. Foreign Direct Product Rule (FDPR) - правило, изискващо фирми, използващи американски средства в технологиите си за производство, да притежават лиценз от САЩ преди да изнасят за Русия.

Става дума и за фирмите по света, а за американските доставчици за Русия може да бъде въведен лиценз за определени стоки като части за гражданската авиация. Дали Европа ще последва с въвеждане на подобен режим още не е ясно.

Промените, които се подготвят, са за доста по-стриктни стандарти за "политика на отказ", т.е. одобрение за такива лицензи ще се дава само в отделни случаи.

Друга подготвяна мярка е включването в "черен списък" на руски компании - като краен получател - заради връзките им с руските военни, сред които били няколко фирми от авиационния сектор.

Американският износ за Русия, който и без това е ограничен, е бил под 5 млрд. долара през 2020 г. Ако бъде въведен подготвяният режим, обемът ще се свие още повече.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства