Дойче веле
Познати и непознати лица, близки сподвижници на Доналд Тръмп, сред които милиардерът Илън Мъск, хардлайнери по въпросите на миграцията и на войната в Украйна: кои са хората, с които бъдещият президент се готви да управлява САЩ.
Стана ясно, че Илон Мъск ще поеме ръководството на специално създадена агенция и заедно с бившия кандидат за президент на Републиканската партия Вивек Рамасвами и ще работи за намаляване на правителствените разходи. Това съобщи екипът на новоизбрания президент на САЩ. За кои други важни постове вече има сериозни кандидати:
Водещ от “Фокс нюз” като министър на отбраната
Тръмп иска да направи Пийт Хегсет министър на отбраната на САЩ, пише АРД. Във вторник бъдещият президент обяви, че Хегсет е избор, с който “враговете на Америка ще бъдат предупредени”, че армията ще бъде “велика отново и Америка никога няма да се примирява с второстепенна роля”.
Хегсет е служил в Иран и Афганистан, както и в затвора в Гуантанамо. След като неуспешно се кандидатира за сенатор от щата Минесота през 2012 година, Хегсет се присъединява към екипа на “Фокс нюз”.
Нов шеф на ЦРУ и нов посланик в Израел
Джон Ратклиф, който е бивш координатор в американското разузнаване, ще бъде новият шеф на ЦРУ, обяви Тръмп във вторник. По думите на бъдещия президент Ратклиф ще бъде “безстрашен борец за конституционните права на всички американци, като същевременно гарантира най-високо ниво на национална сигурност и мир чрез сила”.
Тръмп иска да направи бившия губернатор на Арканзас Майк Хъкаби посланик на САЩ в Израел. “Той обича Израел и израелците, а те го обичат също толкова. Той ще се бори неуморно, за да постигне мир в Близкия изток”, каза Тръмп. Хъкаби се смята за убеден поддръжник на Израел. Той е бивш баптистки пастор, който години наред е ръководил групови екскурзии до Израел, които рекламира в консервативните си сайтове. Дъщерята на Хъкаби - Сара Хъкаби Сандърс, беше прессекретар на Белия дом между 2017 и 2019 в първия мандат на Тръмп. Сега е губернаторка на Арканзас.
Лоялни хора и на други важни позиции
Кристи Ноем, която беше спрягана и за кандидат за вицепрезидент на Тръмп, вероятно ще оглави Департамента за вътрешна сигурност на САЩ. Това е структурата, която отговаря за реализирането на радикалните планове на Тръмп за миграционната политика. В момента тя е губернаторка на Южна Дакота.
Републиканският конгресмен Майк Уолц вероятно ще заеме поста на съветник по националната сигурност, пише АРД. Уолц е известен като привърженик на твърдата позиция спрямо Китай и призова за преосмисляне на подкрепата на САЩ за Украйна в руската агресивна война. Конгресменът от Флорида от години подкрепя Тръмп и поддържа тезата на бъдещия президент, че Европа трябва да си плаща повече за НАТО.
Марко Рубио и Лий Зелдин?
“Ню Йорк Таймс” съобщи, цитирайки трима свои източници, запознати с плановете на Тръмп, че сенаторът от Флорида Марко Рубио навярно ще бъде новият държавен секретар на САЩ. Решението не е официално засега, но изглежда, че Тръмп иска да назначи именно него. Рубио също е известен с твърдата си позиция спрямо Китай и Иран, а в последните си интервюта настоява и за преговори с Русия за прекратяване на войната в Украйна.
Бившият конгресмен Лий Зелдин вероятно ще застане начело на Американската агенция за опазване на околната среда. Това е странен избор, тъй като Зелдин не е експерт по околната среда, пише АРД. По време на мандата си в Конгреса той не е бил част от комисиите, свързани с околната среда, а в публичните си прояви говори основно за националната сигурност, отношенията на САЩ с Израел, миграцията и престъпността.
Други важни назначения
Два други потвърдени от Тръмп избора са Стивън Милър, който ще бъде заместник-ръководител на кабинета на Тръмп по въпросите на политиката, и Елийз Стефаник, която ще е посланичка на САЩ в ООН.
Милър е бивш съветник на Тръмп от първия му мандат и е играл важна роля в много от големите политически решения на бъдещия президент - например разделянето на семейства по границата с Мексико, за да бъдат отблъснати мигранти от американската граница. Стефаник пък е работила в администрацията на Джордж Буш Младши, преди да бъде избрана в Камарата на представителите през 2014.
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар