19 Юни, 2026

САЩ: Москва лъже, не се месим в политиката на Македония

САЩ: Москва лъже, не се месим в политиката на Македония

Щатите приветстват решението на македонския парламент да започне конституционните промени

Държавният департамент на САЩ определи като необосновани и като опит за дезинформация и пропаганда обвиненията на Русия, че Вашингтон се е намесил в неотдавнашното гласуване в парламента на Република Македония за стартиране на процедурата за конституционни промени, предава скопската телевизия „Канал 5“.

„Всяко твърдение, че представителите на посолството на САЩ са участвали в процеса на гласуване в парламента, са неразумни и лъжливи. САЩ приветстват решението на македонския парламент да започне конституционните промени, необходими за изпълнението на Договора с Гърция. САЩ смятат, че Преспанското споразумение е историческа възможност за насърчаване на стабилност, сигурност и просперитет в целия регион“, заяви говорителят на Държавния департамент на брифинг във Вашингтон в отговор на въпрос на гръцки журналист.

Държавният департамент препоръча на онези, които искат да разследват как македонските депутати са взели своето решение, да го направят чрез консултации със самите народни представители вместо с помощта на руската дезинформация и пропаганда.
И македонското външно министерство категорично отхвърли като напълно неоснователни и неверни твърденияте и квалификациите, посочени в коментара на руското МВнР във връзка с приемане на предложението за внасяне на промени в Конституцията на югозападната ни съседка.

Сподели:
Генералният щаб на ВСУ съобщи за последиците от поразяването на московския НПЗ

Генералният щаб на ВСУ съобщи за последиците от поразяването на московския НПЗ

„Предприятието е преустановило преработката на нефт за неопределен срок“, подчертават от Генералния щаб.

Европейският съюз осъди остро палежа пред българското посолство в Скопие

Европейският съюз осъди остро палежа пред българското посолство в Скопие

От Делегацията на ЕС изразиха и надежда, че въпреки случилото се, отношенията между София и Скопие ще продължат да се развиват в дух на диалог

Нидерландия изпраща военна фрегата към Ормузкия проток

Нидерландия изпраща военна фрегата към Ормузкия проток

Франция и Великобритания напредват с плановете за многонационална военноморска мисия, но дипломатите заявиха, че Иран дава сигнали, че остро се противопоставя на всякакво чуждестранно военно присъствие

Коментари (0)