Използвани са само ракети „Томаухок“, изстреляни от подводница - тъй като съоръженията в Исфахан са твърде дълбоко под земята и противобункерните бомби не биха били ефективни
САЩ не използваха протинобункерните супербомби срещу подземния ядрен комплекс в Исфахан в Иран, защото дълбочината им би направила подобен удар неефективен.
Това е заявил началникът на Обединения комитет на началник-щабовете, генерал Дан Кейн, по време на класифициран брифинг в Конгреса, съобщи CNN с позоваване на свои източници.
Въпреки че съоръженията във Фордо и Натанз бяха атакувани от въздуха с B-2 и с противобункерни бомби, срещу Исфахан са използвани само ракети „Томаухок“, изстреляни от подводница. Данните на американското разузнаване показват, че Исфахан е мястото, където се намира значителна част от обогатения уран на Иран, ключов компонент за създаването на ядрени оръжия.
Оценките на Пентагона показват, че ударите са повредили инфраструктурата, но не са унищожили ядрените материали. Иран вероятно е успял да премести част от запасите преди атаките. Търговски сателитни изображения показват активност близо до тунели в Исфахан след ударите, което предполага, че подземните хранилища може все още да са достъпни. Американските законодатели признават, че мисията е била ограничена: тя е унищожила част от инфраструктурата, но не е елиминирала самия ядрен капацитет. Тя само временно забави иранската програма, но не я спря напълно. Експерти предупреждават, че Иран все още разполага с технологиите и ресурсите, за да възобнови бързо ядрените си дейности. | БГНЕС
Още от Свят
Зеленски отказа участие в конференцията за възстановяването на Украйна в Полша
Решението идва в момент на нарастващо напрежение между двете съседни държави, предизвикано от спорове около ролята на Украинската въстаническа армия (УПА) по време на Втората световна война
Русия удари родния град на Зеленски с балистични ракети: 3-ма загинаха, 5-има са в тежко състояние
Двама ранени мъже на 30 и 39 години са в болница в тежко състояние, а 62-годишна жена е в изключително тежко положение
Техеран: САЩ не може да решава какво ще прави Иран с размразените си активи
„Отхвърлям всякакви твърдения на Вашингтон, че друга държава трябва да има каквато и да било роля или влияние върху тези решения и процеси“, заяви иранският постоянен представител към ООН в Женева Али Бахрейни