Съединените американски щати се отнасяли резервирано и сдържано към признаците за промяна в политиката на Съветския съюз през 1989 г., малко преди да започне разпадането на Източния блок и две години по-късно и на самия СССР. Това показва документ от архивите на Държавна сигурност, който desebg.com публикува онлайн.
Той представлява входяща шифрограма от резидентурата на Първо главно управление на ДС (разузнаването) в Брюксел до Центъра в София, която съдържа информация относно: Програма на Държавния департамент на САЩ за американската политика към СССР. Документът е от 23 май 1989 г., като по това време президент на САЩ е Буш-старши, а начело на КПСС в Съветският съюз е Михаил Горбачов.
В концепцията на САЩ преди 32 години СССР е възприеман като „заплаха за мира на планетата“ от десетилетия. Във века на ядреното оръжие Съветският съюз е имал военно надмощие над НАТО.
Посочено е, че Москва щяла да продължи да бъде заплаха за Запада. Отбелязано е, че СССР продължавал да поддържа дестибилизиращи действия в Никарагуа, Куба и Централна Америка. „Предвид несигурния изход на преустройството в СССР, САЩ трябвало да продължат да поемат отговорността за осигурябаве сигурността на съюзниците от НАТО“, се посочва още в американската концепция, за която ПГУ е докладвало в Центъра в София. Документът е включен в сборника „ПГУ-ДС и Варшавският пакт срещу НАТО 1959-1991”, издание на Комисията по досиетата, 2015 г.
Джордж Буш и Михаил Горбачов
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас