Членовете на Конгреса на САЩ постигнала съгласие за налагане на нови санкции срещу газопровода „Северен поток 2”, пише вестник „The Wall Street Journal”. Според изданието, поредните мерки могат да се превърнат в „победа” за двама украински лобисти.
Вадим Гламаздин от украинската компания „Нафгогаз” и Александър Харченко от Съвета за национална сигурност на Украйна се опитват в продължение на 4 години да убедят администрацията на Доналд Тръмп да въведе санкции.
Лобирането на украинците и подкрепата на сенатора Тед Круз доведоха миналата година до спиране на строителството на „Северен поток 2” заради въведените ограничителни мерки.
За да бъде завършен газопроводът, е необходимо преоборудване на полагащият тръбите кораб „Академик Черский” за работа с тръби с по-голям диаметър. Според информацията на WSJ, новите санкции ще бъдат насочени към компаниите, които ще се занимават именно с преоборудването, както и срещу фирмите, които трябва да застраховат, инспектират и сертифицират „Северен поток 2”. „Сега украинците имат усещането, че са на крачка от успеха”, пише изданието.
Новите санкции ще станат „последният пирон в ковчега на този проект”, заяви Вадим Гламаздин. Според него, след влизането в сила на ограничителните мерки няма да има „практическа възможност” за довършването на газопровода.
Преди дни представител на компанията Nord Stream 2 AG обяви, че изграждането на „Северен поток-2“ ще продължи в началото на декември след пауза от около година.
Управлението на водните пътища и корабоплаването на Щралзунд е призовало капитаните на корабите да бъдат особено внимателни, когато плават на юг от района на Адлергрунд в Балтийско море заради началото на строителните работи там на 5 декември.
В момента са изградени повече от 90 % от газопровода. Последните 16 км от участъка включва полагането на тръби в пределите на изключителната икономическа зона на Германия, а останалата част – в територията на Дания.
Първоначално се предвиждаше „Северен поток 2” да бъде въведен в експлоатация в края на 2019 г., но още през лятото стана ясно, че „Газпром” изостава от графика и няма да изпълни плановете за газопровода. През декември 2019 г. проектът спря окончателно, след като швейцарската компания „Allseas” отказа да положи тръбите заради страха от санкции от страна на САЩ и изведе корабите си от Балтийско море.
Източник: БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства