САЩ предупредиха във вторник за "заплахите на Китай за сигурността", докато държавният секретар Майк Помпео и министърът на отбраната Марк Еспер проведоха преговори на най-високо ниво в Индия, съобщи АФП.
Двете страни трябва да сключат споразумение за споделяне на чувствителни данни в нов знак за тяхното укрепване на стратегическите връзки.
"Днес има нова възможност за две велики демокрации като нашите да се сближат", каза Помпео, когато той и Еспер започнаха разговори с министъра на външните работи на Индия Сурахманям Джайшанкар и министъра на отбраната Раджнат Сингх.
Помпео очерта редица въпроси от взаимен интерес, които ще бъдат обсъдени.
"Сътрудничеството ни по пандемията, възникнала в Ухан, за справяне със заплахите на китайската комунистическа партия за сигурността и свободата, за насърчаване на мира и стабилността в целия регион," каза той.
Еспер заяви, че Съединените щати искат по-силни връзки с Индия, "за посрещнане на предизвикателствата на деня и отстояване принципите на свободен и отворен индо-тихоокеански регион в бъдеще".
Помпео и Еспер вече призоваха за по-дълбоки отношения по време на индивидуални преговори с индийските си колеги в понеделник.
Джайшанкар написа в туитър след срещите си с Помпео, че отношенията между нововъзникващите съюзници са "напреднали значително".
Споразумението за споделяне на разузнавателна информация също трябва да бъде подписано от двете страни по-късно във вторник.
Основното споразумение за обмен и сътрудничество ще позволи на САЩ да споделят свръхсекретни сателитни и сензорни данни, които биха помогнали на Индия да насочи своите ракети и да разположи войски.
Това също ще позволи на Съединените щати да предоставят най-новите навигационни технологии за всички бойни самолети, които доставят на Индия.
Еспер настоява Индия да купи американски самолети F-18 и да се отдръпне от обвързаността си с руското оръжие.
Но Индия иска повече от военното й оборудване да бъде произведено в в страната и изисква по-големи инвестиции.
Еспер и Сингх "приветстваха разширяването на обмена на информация", се казва в американско изявление, докато индийското министерство на отбраната съобщава, че двамата са обсъждали "потенциални нови области на сътрудничество", без да посочват подробности.
Отношенията с Китай стават все по-напрегнати както за САЩ, така и за Индия през последните години.
САЩ водят напрегната търговска битка с Китай и администрацията на президента Доналд Тръмп засили предупрежденията за нарастващата икономическа и военна мощ на Пекин.
Индия потърси по-голяма международна военна подкрепа след смъртоносното противопоставяне с Китай през юни.
При сблъсъка бяха убити най-малко 20 индийски войници. Китай призна, че също е претърпял жертви, но не е предоставил подробности.
Оттогава и двете страни изпратиха десетки хиляди войници на спорната си граница в района на Ладакх и се подготвят за дълга, тежка зима в региона, който е на голяма надморска височина.
Индия пазарува американско оборудване, което може да се използва при ниски температури.
След преговорите в Индия Помпео ще продължи към Шри Ланка, Малдивите и Индонезия. Нарастващите инвестиции и влияние на Китай в Шри Ланка и Малдивите предизвикаха загриженост както в САЩ, така и в Индия.
(източник:БГНЕС)
Още от Свят
Румънците ги чакат трудни времена след шока от президенските избори
Триумф на десните екстремисти не само ще вкара Румъния в хаос, но и ще създаде големи проблеми за ЕС и НАТО
Сбогувайте се с Америка: Тръмп се закани да накаже БРИКС ако...
Републиканецът обеща още преди да е влязъл в Белия дом да следва протекционистична програма, заплашвайки с високи мита съседите и съперниците си
Ученици с "Калашници" в ръце празнуват "Деня на албанското знаме" в РС Македония
По същото време в центъра на Скопие колони от автомобили развяваха албански знамена, имало е и стрелба с огнестрелно оръжие, палежи, късане на македонското знаме