23 Май, 2026

САЩ са готови да върнат на Иран замразени милиарди

САЩ са готови да върнат на Иран замразени милиарди

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Един от източниците твърди, че става дума за около 6 милиарда долара. Тези средства са били замразени още през 2018 година след възобновяването на санкциите на САЩ срещу Иран.

Съединените щати са се съгласили да размразят част от иранските активи, съхранявани в чужбина, по-специално в Катар. Това съобщават източници на Reuters, близки до властите в Иран.

Според събеседниците този ход се разглежда от Техеран като сигнал за „сериозността“ на Вашингтон в преговорите, които се провеждат в Исламабад.

Колко пари могат да бъдат върнати

Един от източниците твърди, че става дума за около 6 милиарда долара. Тези средства са били замразени още през 2018 година след възобновяването на санкциите на САЩ срещу Иран.

Парите са получени от продажбата на ирански петрол и първоначално са се съхранявали в банки на Южна Корея, а впоследствие са били прехвърлени в Катар в рамките на размяна на пленници през 2023 година.

Условия за размразяване

Според източниците възможното разблокиране на активите е свързано с гаранции за сигурността на корабоплаването през Ормузкия проток – един от ключовите маршрути за световните доставки на петрол.

Очаква се този въпрос да стане централен в преговорите между страните.

Официално потвърждение от страна на САЩ засега няма. По-рано Вашингтон настояваше, че тези средства могат да се използват само за хуманитарни нужди – по-специално за закупуване на лекарства, храни и медицинско оборудване.

След атаките на 7 октомври 2023 година, свързани с групировката ХАМАС, администрацията на Джо Байдън отново замрази тези активи, заявявайки възможност за пълно блокиране на сметките.

Обновено в 13:38. Представител на Белия дом заяви, че съобщенията за одобрено размразяване на иранските активи са неверни, предава Clash Report.

Иран и САЩ – последни новини

Договореностите се случват на фона на сложните отношения между Иран и САЩ, които се изостриха след излизането на Доналд Тръмп от ядреното споразумение през 2018 година и възобновяването на санкциите.

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс е вече в Пакистан за преговори с Иран относно уреждането на ядрения спор и прекратяването на войната.

Сподели:

Коментари (0)

Тръмп: Няма да съм на сватбата на Доналд Тръмп-младши,  управлението и любовта към САЩ не ми позволяват

Тръмп: Няма да съм на сватбата на Доналд Тръмп-младши, управлението и любовта към САЩ не ми позволяват

Решението идва в момент, когато преговорите за прекратяване на близкоизточната война изглежда достигат критична точка

Зеленски: Може да постъпи нова информация за готовността на САЩ за участие в преговорите за край на войната

Зеленски: Може да постъпи нова информация за готовността на САЩ за участие в преговорите за край на войната

"Въпросът е как точно ще си сътрудничим, за да постигнем траен и достоен мир", допълни Зеленски.

Путинистката Тълси Габард хвърли оставка като шеф на американското разузнаване

Путинистката Тълси Габард хвърли оставка като шеф на американското разузнаване

В писмо до Тръмп, публикувано в X, тя заяви, че напуска поста директор на Националното разузнаване, за да се грижи за съпруга си, след като той е бил диагностициран с рядка болест