23 Май, 2026

САЩ съдят SpaceX за дискриминация

САЩ съдят SpaceX за дискриминация

Министерството на правосъдието на САЩ заведе дело срещу SpaceX, компанията, основана и управлявана от Илон Мъск, за предполагаема дискриминация срещу бежанция и хора, които търсят или вече са получили убежище, при наемане на нови служители. В жалбата, подадена в административен съд в рамките на министерството, се твърди, че SpaceX погрешно твърди, че федералните закони за контрол на износа ѝ забраняват да наема други лица освен граждани на САЩ и постоянно пребиваващи в страната, съобщава Ен Би Си Нюз. В резултат на това тя е обезкуражила бежанците и лицата, търсещи и получили убежище, да кандидатстват за работа в компанията, се посочва в жалбата.

Контролът на износа обикновено има за цел да защити националната сигурност на САЩ и да подпомогне националните търговски цели. Законът забранява изпращането на определени технологии, оръжия, информация и софтуер до определени държави извън САЩ и също така ограничават споделянето или предоставянето на такива продукти и информация на "лица от САЩ". Но Министерството на правосъдието отбеляза, че този термин включва не само граждани на САЩ, но и постоянно пребиваващи в САЩ лица, бежанци и лица, търсещи или получили убежище.

Министерството обвинява SpaceX, че също така е отказала "справедливо" да разгледа заявленията на тази група лица или да ги наеме на работа. Въпросните длъжности включват както такива, изискващи висше образование, така и други, като например заварчици, готвачи и оператори на кранове в компанията. САЩ искат "справедливо разглеждане и възстановяване на заплатите" за хората, които са били възпрепятствани или на които е била отказана работа в SpaceX поради предполагаемата дискриминация на компанията, в допълнение към неопределени граждански санкции. /БГНЕС
Сподели:

Коментари (0)

Донев се срещна с Домбровскис - ЕК очаква в кратък срок проектобюджета на България

Донев се срещна с Домбровскис - ЕК очаква в кратък срок проектобюджета на България

Гълъб Донев участва в неформалното заседание на Съвета по икономически и финансови въпроси и в заседание на Еврогрупата в Кипър

Франция обяви израелския министър на вътрешната сигурност за персона нон грата

Франция обяви израелския министър на вътрешната сигурност за персона нон грата

Галибаф: Армията на Иран се възстанови до опасно за САЩ равнище

Галибаф: Армията на Иран се възстанови до опасно за САЩ равнище

Ако войната се възобнови, тя ще бъде "по-разрушителна за Америка“